Ve vzduchu je cítit láska a milostnému vábení podlehli i obojživelníci. Ti s nastupujícím jarem vyrazili na cesty a každoročně jich celá řada uhyne pod koly. Už více než dva a půl tisíce žab a čolků dokázali při jejich jarním putování za rozmnožováním bezpečně přenést dobrovolníci tak, aby tito tvorové neskončili pod koly aut cestou k životadárné vodě. V hnízdečko lásky se proměnilo i Lesní koupaliště v Liberci, kde se to hemží ropuchou obecnou. Tento druh obojživelníka klade vajíčka do typických provazců, dlouhých až několik metrů. Provazce jsou omotané i kolem schůdků, otužilci a plavci by měli dávat pozor, aby je nenarušili.

Právě na jaře je možné vidět a slyšet ropuchu obecnou v blízkosti vodních nádrží, často se setkáme s dvojicemi v amplexu. Nazývá se tak držení samic samci, kdy se vlastně na zádech samičky drží žabák a spolu s ní putuje ze zimoviště do vody. Silnější samci čekají až u vodní nádrže a snaží se své soky shodit a zaujmout jejich místo. Samice bývají větší než samci. Dobře slyšitelný, jasně znějící hlas ropuších samečků patří k jaru stejně jako zpěv ptáků, i když je někdy při tahu žab chladno a počasí příliš jarní třeba ještě není

Tak zvanou Kulisovou bránu Malostranské mostecké věže chrání před mikroorganismy od loňského léta patentovaný fotokatalytický nanokompozit.
Pražská památka prošla očistou. Na vynálezu se podíleli liberečtí vědci

Kromě aut představují pro žabky nebezpečné překážky i různé požární nádrže, bazény, jímky, otevřené studny a podobně. Zvířata do nich spadnou a nemohou se pak dostat zpátky ven. Proto je potřeba jim pomoci: nejjednodušší je položit dovnitř dlouhé prkno, to přirazit k jedné stěně a nechat ho vyčnívat na břeh, popřípadě vložit do vody kameny, po kterých vyšplhají. O žábách a čolcích se v posledním desetiletí hovoří jako o nejvíce ohrožené skupině živočichů v Česku. Citlivě totiž reagují na přicházející změnu klimatu, intenzivní zemědělství či úbytek hmyzu, který pro ně představuje potravu.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: Stovky motýlů i záhada letadla. V Liberci je k vidění kus exotiky

Zdroj: Jiří Louda