/FOTO, VIDEO/ Areál, který se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech a poskytuje zázemí nejen otužilcům, vznikl v roce 1935. Lidem koupaliště sloužilo do roku 2001, posléze zpustlo a zarostlo náletovými dřevinami. Obnova stála více než sedm milionů korun. Koupaliště slouží veřejnosti zdarma.

V roce 2018 se sem opět začali vracet lidé a užívat vodních radovánek. Občanský spolek Lesní koupaliště jej dostal do správy v roce 2020 a jeho cílem je areálu vrátit jedinečnost, bývalou krásu a oblibu. Věci se daly do pohybu a začalo se stavět, a to díky podpoře města Liberec a štědrým dárcům, kteří přispěli na transparentní účet. Na ten mohou zájemci stále posílat finanční podporu.

„Děkujeme všem, kteří přispěli a věřím, že se nám podaří brzy celou obnovu dokončit,“ řekl předseda spolku Jan Vondrák s tím, že součástí nové plovárny budou i funkční toalety a sprchy. V budoucnu by tu měly vyrůst i úložné prostory. „Snažíme se, aby Lesní koupaliště bylo použitelné pro co nejširší skupinu lidí, kteří se v okolí pohybují,“ doplnil.

Loni už potřetí projekt pokračování výstavby a rozvoje Lesního koupaliště zabodoval v rámci takzvaného Participativního rozpočtu, úplně poprvé uspěl v kategorii supervelkých projektů s finanční podporou až dva miliony korun. Peníze spolek Lesní koupaliště využije na realizaci plovárny. „Jsme za to moc rádi. Částka je dostatečně vysoká, abychom mohli s výstavbou pokročit o kus dál,“ podotkl Vondrák.

V minulých letech investovali 2,5 milionu korun do přípravy základové desky a technického zázemí. Začali s horní stavbou samotné plovárny, v současné době je hotová hrubá stavba zázemí. „Snažíme se sehnat další peníze, jednáme s městem. Pokud by se podařilo získat financování směrem z města k nám, mohla by příští sezóna probíhat už v novém hávu,“ dodal.

Lesní koupaliště se dlouhodobě těší oblibě Liberečanů. Mezi ně patří například zpěvák liberecké opery, hudební publicista a skladatel Jiří Bartoloměj Sturz, který tu pořádá Memoriál Jáchyma z Hradce. Rád se sem chodí koupat jak v létě, tak i v zimě. Patří totiž mezi vyznavače otužování. „Jedna věc je takové pěkné místo na koupání v Liberci mít, druhá věc je umět se postarat o solidní provoz. Je to myslím místo, které má v tom ohledu výborný potenciál. Aktivity, které tam nyní vidím rozhodně vítám,“ zdůraznil Sturz.

Mohlo by vás zajímat: Dostihy a sázky jsou stálicí, do Libereckého kraje míří i zbrusu nová deskovka

Výroby nové deskové hry Dopravka. | Video: Deník/Jiří Louda