Zatímco venkovní teplota se vyšplhala na 7 stupňů Celsia, teplota vody dosahovala necelých pěti stupňů. V minulosti probíhala otužilecká událost o druhém svátku vánočním, letos si partička užila novoroční koupání. „Původní termín řadě účastníků nevyhovoval pro svou exponovanost. Oproti tomu první dny nového roku jsou časem, kdy mnozí chtějí sportovními aktivitami eliminovat vánoční 'pupíčky', k čemuž je otužování rovněž prospěšné,“ řekl se smíchem organizátor memoriálu, zpěvák liberecké opery, hudební publicista a skladatel Jiří Bartoloměj Sturz.

Po společném pózování se otužilci vydali do chladných vod libereckého koupaliště, aby uctili památku Jáchyma z Hradce. Ten byl v 16. století významný zemský úředník, který utonul v mrazivém Dunaji u Vídně, když se tam při povodni zřítil jeho kočár. Jako nejvyšší kancléř království měl na starost „státní majetek“, a právě v jeho době získal Liberecko rod Redernů, za nichž tento region prožíval hospodářský rozmach. „Kdyby znal blahodárné účinky otužování a dal si tehdy v Dunaji pár temp, nemuselo to možná tak dopadnout. A tak jako připomínka toho všeho tu máme jeho memoriál,“ osvětlil odkaz Sturz, který se celoživotně věnuje historii a nechává se jí inspirovat. První ročník proběhl v roce 2017 a od té doby tradice pokračuje. „Kromě obligátního připomenutí osudu zemského úředníka je hlavním posláním této akce i její společenský charakter. Vždy jsem rád, když se podaří některého z diváků nalákat, aby se k nám přidal,“ podotkl milovník otužování.

Do areálu koupaliště dorazil také Marcel Škarohlíd, který se na začátku spolu s manželkou otužoval amatérsky. Před třemi lety se právě na memoriálu setkali s dalšími nadšenci, kteří jim poradili, jak správně proniknout do tajů otužování a od té doby je to nepustilo. Dokonce se věnují i zimnímu plavání ve Sportovním plaveckém klubu Slavia Liberec. Trénují i v létě, koupou se v různých tůňkách či vodopádech. „Co jsem se začal otužovat, tak se mi zlepšilo zdraví, nejsem tak často nemocný. Mírné nachlazení léčím tím, že si skočím na pár minutek do vody a normálně to zmizí,“ svěřil se Škarohlíd.

Negativy jsou součástí sbírek Severočeského muzea v Liberci.
Diapozitivy v libereckém muzeu zachycují život vojáka wehrmachtu

Podle organizátora memoriálu stojí za zvýšeným zájmem o otužování Wim Hof, který ho povznesl na hluboký proces sebepoznávání. Svou roli sehrála i epidemie koronaviru a protiepidemická opatření. Mnozí měli čas vyzkoušet něco nového a postupně otužování propadli. „Zda se však stane otužování národním sportem, či zda je to jen móda, to se uvidí až v dalších letech, až to přestane být populární na sociálních sítích,“ zamyslel se Sturz. Otužileckým aktivitám se osobně věnuje už přes dvacet let a vidí v nich přínos pro metabolismus a imunitu. „Neoddiskutovatelným pozitivem je hluboký duševní prožitek, kdy vlastně zažíváme malé utrpení, které pozvolna rozptýlí vyplavováním endorfinů. A navazuje bezmála stav blaženosti, což působí nesmírně očistně na celou lidskou bytost,“ zdůraznil.

Areál, který se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech a poskytuje zázemí nejen otužilcům, vznikl v roce 1935. Lidem koupaliště sloužilo do roku 2001, posléze zpustlo a zarostlo náletovými dřevinami. Obnova stála více než sedm milionů korun. Koupaliště slouží veřejnosti zdarma. V roce 2018 se sem opět začali vracet lidé se vykoupat. Občanský spolek Lesní koupaliště jej dostal do správy v roce 2020 a jeho cílem je areálu vrátit jedinečnost, bývalou krásu a oblibu. Věci se daly do pohybu a začalo se stavět, a to díky podpoře města Liberec a štědrým dárcům, kteří přispěli na transparentní účet. Na ten mohou zájemci stále posílat finanční podporu. „Máme opravené základy budoucí plovárny a také čističku odpadních vod pro nové toalety a sprchy. Následovat bude nový a větší stánek, sauna a poté hřiště a terasy, vše v prvorepublikovém duchu,“ dodal předseda spolku Jan Vondrák.