„K největším škodám došlo v oblasti Vratislavic, Rádla, v okolí Mojžíšova kamene a na Proseči," popsal Říčař. Polámané dřevo je vichřicí znehodnocené, prodávat se proto nemůže ke zpracování na pily, ale třeba jen do papíren, což cenu za kubík snižuje.

Ačkoliv musí lesáci odepsat zhruba 5 až 10 milionů, vichřice paradoxně zabránila škodám mnohem vyšším, které by jinak zavinil kůrovec.

Ten podle Říčaře do polomů nalétá a tím, že se dřevo z lesa včas odveze, se škůdce vlastně v zárodku zlikviduje. „To je na kalamitě vlastně pozitivní," zhodnotil Říčař.

Cena vzrostlého stromu se z pohledu těžby pohybuje kolem 1500 korun. Přesná cena se odvíjí nejen od kvality, ale také nákladů na transport. „Je samozřejmě rozdíl, pokud se stromy kácí hned u cesty nebo je k těžbě zapotřebí použít koně a nebo dokonce lanovku," vysvětlil.

Prudké přívalové deště z minulého týdne už takové škody nenapáchaly. „Nešlo o žádné výrazné škody, nejvíc je potřeba upravit perkové cesty, dělníci musí vyčistit odvodňovací kanály, aby při příštích průtržích vodu pobraly," vysvětlil.

Škody sčítaly také Městské lesy. Podle ředitele organizace Jiřího Blimla poškodila vichřice na jejich majetku zhruba 300 až 400 kubíků. „Teď právě čistíme lesy v oblasti Harcova a Lukášova," doplnil.