Například na Lemberku pokračují památkáři v opravách interiérů a jejich reinstalaci. „Od listopadu do března, když jsou zámky zavřené, máme nejvíc práce, za provozu se expozice moc měnit nedají," řekl Vladimír Tregl z Národního památkového ústavu (NPÚ), který se obnově interiérů věnuje.

Příští rok se otevře rytířský sál

Na Lemberku se interiéry obnovují velmi intenzivně. Už příští rok by se měl do běžných prohlídkových tras zapojit rytířský sál, který v minulých letech prošel kompletní renovací a zatím se návštěvníkům otevíral jen příležitostně. „Záležet ale bude na tom, zda se přes zimu podaří opravit podlahu," řekla mluvčí NPÚ Lucie Bidlasová. Dokončit by se mělo i vybavení zrekonstruovaných Clam-Gallasovských apartmá a v přízemí přes zimu přibude nová expozice. Přestaví jednotlivé styly, jak se po staletí vyvíjely.

Památkáři pracují i v dalších zámcích v kraji. Například v Zákupech nebo na Hrubém Rohozci.

V Libereckém kraji spravuje NPÚ osm nejvýznamnějších hradů a zámků, které letos navštívilo přes 330 tisíc lidí. Přestože sezona skončila, třeba na Sychrov mohou celoročně. O adventních víkendech se znovu otevře zámek v Zákupech a o Vánocích i Hrubý Rohozec.