Úplně bez antivirotik byla již na konci minulého týdne Lékárna Dr. Max u pavlovického Kauflandu v Polní ulici. „Antivirotikum Tamiflu máme dávno vyprodané, ovšem neměli jsme nějaké extra velké zásoby, ale pouze 10 balení,“ uvedl lékárník, který doplnil, že si je tam například vyzvedávala žena, jež odlétala do Mexika.

Vůbec žádný zájem pak nezaznamenala například lékárna U Pekáren. „Pár balení máme, ale ještě se po něm nikdo neptal,“ odpověděla na telefonický dotaz lékárnice. Naopak běžně vůbec antivirotika nevede lékárna Pharmaland v Hrádku nad Nisou.

Výrazný zájem o antivirotické léky eviduje od počátku výskytu prasečí chřipky ve světě nemocniční lékárna Krajské nemocnice v Liberci. „Poptávka se zvýšila. Denně k nám chodí především lékaři, kteří si balení vyzvedávají,“ vysvětlila lékárnice.

Jak doplnila tisková mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová, lékárna totiž slouží kromě potřeb pacientů i pro zásobování jednotlivých oddělení nemocnice. „Lékaři se tedy chtějí předzásobit pro eventuální situaci, kdy by chřipka dorazila i do Liberce. Samozřejmě si nepřejeme, aby k tomu došlo, ale pokud by přece, pak je nemocnice díky zásobám, které si utvoří, schopna zásobovat a distribuovat léky těm, kteří je budou potřebovat,“ popsala důvody Kittnerová.