„Poplatky zatím vybíráme, ale uvidíme, zda se situace ještě v nejbližších dnech změní a jak to všechno bude. Současná situace je složitá jak pro lékárníky, tak pro pacienty,“ řekla Deníku majitelka lékárny Čtyřlístek, která sídlí v liberecké Vzdušné ulici, Dana Vlachová.

Podobná situace panuje i v dalších libereckých lékárnách. „Můj názor je, že bychom měli dodržovat zákon, který v současné době platí, takže poplatky nadále vybíráme a pokračujeme tak v regulérním postupu,“ poznamenala Jarmila Gotvaldová z Jizerské lékárny.

Proti návrhu Grémia majitelů lékáren se postavila Česká lékárnická komora, která radí poplatky vybírat dál. „Bohužel jsou tady dva opačné názory z vrchního vedení a zatím není jasné, co by si z toho člověk měl vybrat,“ dodala Dana Vlachová.

Lékárny se bojí především úbytku zákazníků. Především ty, které sídlí v blízkosti Krajské nemocnice v Liberci, kde pacienti poplatky od neděle platit nemusí. „Sídlíme kousek od nemocnice, takže se toho určitě obáváme. Nižší tržby už jsme zaznamenali v loňském roce, poté co nemocnice začala být akciovou společností. Pacienti nemocnice jsou totiž cíleně posíláni do tamní lékárny,“ vysvětlila Vlachová.

Podle Jarmily Gotvaldové je současný stav návodem, jak obcházet zákony. „Zákon má přece platit a jeho změnu by měl projednávat pouze parlament,“ uvedla s tím, že úbytek zákazníků považuje jen za druhořadý problém. „Obávám se spíše ztráty důvěry v jakési právní vědomí. Jsou zde orgány, například pojišťovny, které by měly s tímto stavem něco dělat,“ podotkla.

Z vyjádření České lékárnické komory také vyplynulo, že lékárny které poplatky přestanou vybírat, připravují výrazné zdražení. Měly by tak kompenzovat případné ztráty. Obě oslovené liberecké lékárny však takovou možnost vyloučily. „Ke zdražení nedojde. Léky jsou omezeny maximální přirážkou, takže běžné léky, které jsou na recepty, nelze zdražovat. My naopak spoustu věcí zlevňujeme, abychom si zákazníky udrželi,“ uzavřela Dana Vlachová z lékárny Čtyřlístek.