Už v létě zmizel ze stadionu objekt skiservisu. „Na jeho místě stojí nová modulární budova, kam se přesune zázemí, tedy jak skiservis, tak organizace závodů,“ přiblížil starosta Bedřichova Petr Holub.

Organizátoři závodů, které dnes zabírají už celé tři dny, hlásí zajímavá čísla. Třeba 183 273. Tolik lidí se zúčastnilo závodu v Jizerských horách od jeho založení v roce 1968 do roku 2017. Když k tomu přičteme rekordní účast z letošního roku, dostáváme se přes 190 tisíc. Nasnadě je tak otázka, kdy se dočkáme v cíli 200tisícího běžkaře slavné Jizerské 50?

ČEZ Jizerská padesátka 2018.
Hlavní závod ČEZ Jizerská padesátka čítá několik tisíc sportovců

„Při 52. ročníku to pravděpodobně ještě nebude, ale za rok již určitě,“ těší se za pořadatele mluvčí Richard Valoušek. I tak ale příští rok očekávají v Bedřichově další rekordní účast. „Letos jsme měli na startu pár stovek volných míst, ty věříme, že letos zaplníme. Tím, že se závody jedou ve třech dnech, nehrozí ani přeplněnost Jizerských hor. Vše je v souladu s ochránci přírody,“ doplnil Valoušek.

Účast již potvrdilo a startovné zaplatilo na tři tisíce závodníků. Mezi nimi jsou i účastníci z exotických zemí, jako jsou Kapverdy, Filipíny nebo Indie. Do konce září láká Jizerská 50 na nejlevnější cenu startovného. Na běžkaře se těší i majitelé hotelů a penzionů v Bedřichově a okolí. Plno očekává i starosta Bedřichova Petr Holub, v obci a okolí je podle něj více než 2 tisíce lůžek. Pro Bedřichov je Jizerská 50 nejvýznamnější akcí roku.

Vydávání startovních balíčků na Jizerskou 50, závod v klasickém lyžování ze seriálu dálkových běhů Ski Classics, začalo 15. února v obchodním centru Nisa v Liberci.
FOTO, VIDEO: Bedřichov praská ve švech. Startuje Jizerská 50, bude i ohňostroj

Finanční efekt sice pro ubytovatele není podle Holuba tak velký, jako když nabízejí týdenní pobyty, obci ale pomáhá Jizerská 50 zviditelnit se. Pro řadu lidí se totiž závod stává i díky atraktivním záběrům v televizi důvodem k tomu, aby do Bedřichova přijeli na zimní nebo letní rekreaci. „Jezdí pak i na víkendové pobyty a vzpomínají, kde kdo koho předjel,“ poznamenal majitel zdejšího hotelu František Jelínek.

Loňského ročníku se zúčastnilo vůbec nejvíce běžkařů v celé historii závodu, přesně 7 289. „Zpřístupnili jsme závody doslova všem. Přihlásit se mohou lidé do tras na 10, 25, 30 i 50 kilometrů. Myslíme tedy i na úplné začátečníky a rodiny s dětmi,“ přiblížil Valoušek. Na start prvního ročníku se v roce 1968 postavilo 52 borců, kteří se většinou znali. Závod se od čtvrtého ročníku koná na počest 15 českých horolezců, které v roce 1970 na expedici v Peru zavalila pod Huascaránem lavina.

Padesátý ročník lyžařského běžeckého závodu Jizerská 50
OBRAZEM: Padesátý ročník lyžařského běžeckého závodu Jizerská 50

Jizerská 50 nabídla v srpnu popáté i letní variantu. Na tratě se vydalo více než dva tisíce běžců. Sečtením výsledků zimní a letní části stanovilo Krále a Královnu Jizerské 50. Králem je Milan Kohout, který už trénuje na obhajobu čestného titulu. „Začal jsem pomalu jezdit na kolečkových lyžích. Zatím jsem se každý rok zlepšil, ale je to stále těžší,“ sdělil Kohout. Na obhajobu chce zaútočit i Královna Karolína Bicová.