Legendární liberecká hospoda Vokno se bude na konci dubna opět otevírat. Poté, co po odchodu dlouhodobého provozovatele se z oblíbené hospůdky pokusil udělat svůj podnik frýdlantský pivovar Albrecht, který však po několika měsících také skončil, se prostoru naproti bývalé tržnici chopilo architektonické studio Mjölk. Kdo by však čekal přehlídku moderního designu bude zklamán, noví „hospodští" si ze všeho nejvíce přejí zachovat původní atmosféru.

„Vzhledem k termínu otevření ani žádné velké změny plánovat nemůžeme," vysvětluje Jan Mach při prohlídce opuštěného prostoru, který se zdá mnohem menší než během nějaké živé sobotní noci.

„Bude potřeba dát do pořádku zdi a pořádně uklidit," vyjmenovává s nadsázkou architekt. Nedostatek nábytku se noví provozní rozhodli řešit originálně. „Vyzvali jsme první návštěvníky, aby si na otvíračku přinesli židle. Mohou si ji pak podepsat a bude jim k dispozici," líčí Mach. Přestože se momentálně velké přestavby nechystají, prostor má podle něj velký potenciál především co se týče velikosti. „Rozšířit by se dala i zahrádka," vypráví dále architekt. V plánu je také otevřít okno vedle vchodových dveří, kde by si příchozí mohli dát pivo „na stojáka" a „pozorovat západ slunce."

Zdejší štamgasti by se měli připravit i na některé další novinky.„Po dlouhých diskusích jsme se shodli, že vevnitř se kouřit nebude. Je to malý prostor a bývalo tady nedýchatelno," komentuje mladý architekt, jehož slovům musí dát za pravdu, každý, kdo aspoň jednou do Vokna zavítal.

Překvapení mohou být také návštěvníci, po kterých se při první návštěvě bude chtít registrace. „Sice k nám bude moci přijít každý, budeme však vedeni jako klub," vysvětluje dále architekt s tím, že jejich cílem je také nalákat do hospůdky nové klienty: „Rádi bychom, kdyby sem začali chodit i studenti."

V plánu je vytvořit z podniku neziskovku, což je podle Macha zatím ve stádiu předběžného jednání.

Vzhledem k tomu, že architektonické studio Mjölk je v Liberci známé i svými kulturními aktivitami, mohou se i návštěvníci „nového" Vokna těšit také například na koncerty.

Otvíračka hospody Vokno proběhne 27. dubna.