Poprvé v historii vzniklo operní dílo pro Liberec. Poslední premiéru letošního roku Legenda o Kateřině z Redernu napsala nejen opernímu souboru na míru skladatelka Sylvie Bodorová, orchestru bude dirigovat Marek Štilec, režie se ujal bývalý ředitel Martin Otava.

„Převést historické události na operní scénu bez jakýchkoli změn nelze. Drama a příběh na jevišti mají jiné zákonitosti a bez určité fabulace by se libreto opery o Kateřině z Redernu vytvořilo jen stěží. Přesto jsem se snažila maximálně vycházet z reálií historické situace a základní osnova mého příběhu je z velké míry postavena na dobových pramenech a faktech, fabulace je spíše v rovině osobních příběhů," konstatovala autorka libreta a hudební partitury Sylvie Bodorová.

Souboru na tělo

Operu zkomponovala přímo „na tělo" umělcům, kteří jsou s Libercem neodmyslitelně spjatí. V hlavní roli hraběnky Kateřiny se představí Lívia Obručník Vénosová, členka libereckého operního souboru a Lucie Kašpárková, členka Štátného divadla v Košicích. Jejího syna Kryštofa ztvární talentovaný Michal Bragagnolo, superintendanta Martina Nusslera Jiří Kubík, Albrechta z Valdštejna Luboš Skala. V dalších úlohách se pak představí Milan Hodný, Pavel Vančura, Anatolij Orel a kromě dalších také sbor, orchestr a také balet Divadla F. X. Šaldy.

„Od začátku jsme se skladatelkou chtěli napsat operu s maximálním využitím baletní složky. A to bylo pro mne asi to nejtěžší logicky, současně abstraktně a přitom pochopitelně vystavět a propojit svět klasické opery s baletní stylizací," dodává tvůrce námětu a režisér Martin Otava.

Světová operní premiéra v Liberci, která bude bezesporu ozdobou posledních dnů Roku české hudby, přináší událost, která nemá v českém operním kontextu srovnání pro regionální divadlo byl zkomponován operní titul takovýchto parametrů, na téma, jenž reflektuje regionální historické okamžiky, operní titul, pod kterým je podepsán jeden z nejuznávanějších tvůrců artificiální hudby, a to i za hranicemi naší země.

Sylvie Bodorová

LEGENDA O KATEŘINĚ Z REDERNU

Beseda: dnes 18. prosince, od 17 hodin ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci

Premiéra: Pátek 19. prosince

2. premiéra: Sobota 27. prosince

Reprízy:

Čtvrtek 29. ledna

Úterý 24. února

vždy od 19 hodin

Tvůrci a herci

Libreto: Sylvie Bodorová

Předloha: Martin Otava

Hudební nastudování: Marek Štilec

Režie: Martin Otava

Scéna a kostýmy: Aleš Valášek

Choreografie: Alena Pešková

Sbormistr: Tvrtko Karlovič

Dramaturgie: Linda Keprtová

Hudební příprava: Maxim Biriucov, Tatiana Drybas, Elena Nagyová

Hrají: Lucie Kašpárková, Lívia Obručník Vénosová, Michal Bragagnolo, Jiří Kubín, Milan Hodný, Pavel Vančura, Jaroslav Patočka, Anatolij Orel, Jiří David, Jiří Černý, Alexey Yurakov