"Upozorňujeme řidiče na ledovku, která se i dnes stále tvoří na různých místech po silnicích v Libereckém kraji. Od dnešní půlnoci do osmi hodin jsme na lince 158 přijali 14 oznámení o dopravních nehodách, které se staly napříč celým krajem. Naštěstí se při nich nikdo vážně nezranil," informovala policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Policisté připomínají, že stejná ledovka jako na silnicích se tvoří také na chodnících. Je tedy nutné, aby i chodci dbali zvýšené opatrnosti.

Rychnov u Jablonce vyhlásil kalamitu

V Rychnově na Jablonecku jsou uzavřené zatím dvě ulice, Pelíkovická a Hřebenovka. Ve městě prší na zmrzlou zem a i přes veškerou snahu se jen těžko daří držet silnice sjízdné a chodníky schůdné. "My to tady máme tak, že je to vesměs všechno do kopce a nám se tam vozidla technické údržby vůbec nedostanou," řekl ČTK starosta města Tomáš Levinský (Rychnováci). "Používáme inertní posyp, přidali jsme i chemický, ale zatím to nefunguje," dodal.

Lidem proto radnice doporučuje, aby ze svých domovů vycházeli jen v nejnutnějších případech a používali komunikace, které jsou zjevně ošetřeny posypem. Obdobné doporučení vydala i další města v Libereckém kraji, například Jablonec nad Nisou, Nový Bor, Hejnice nebo Zásada na Jablonecku. Problémy s kluzkými chodníky či silnicemi jsou ale i třeba v krajském Liberci.

Na cestě z Vyskeře na Malou Skálu dokonce havaroval sypač. Vyhýbal se protijedoucímu autu a krajnice neunesla tíhu sypacího vozu. Ten se skutálel ze srázu a skončil na střeše. Řidič sypače vyvázl z karambolu bez zranění.