Svět se zbláznil? Lidé na sebe lijí kýble studené vody, natáčejí se u toho na video, které umísťují na internet. K čemu?

Dotyční se nechali strhnout Ledovou výzvou, na jejímž pozadí je dobrá věc.

Jedná se o kampaň na podporu léčby amyotrofické laterální sklerózy. Nemoc, při které mozek přestává ovládat svaly a pacienti zůstávají paralyzováni. Ten, kdo výzvu splní, by měl podle pravidel poslat na konto neziskovky ALS Association alespoň deset dolarů. Kdo odmítne, tak to má minimálně za sto dolarů. Polití nominují další a další jedince. Do akce se zapojili světoznámé celebrity, politici, ale i normální lidé, kteří chtějí zkrátka pomoci.

Starosta i herečka

Na Liberecku Ledová výzva dopadla například na starostu Chrastavy Michaela Canova (SLK). „Ušil to na mě jeden chrastavský fotbalista. Vyhrabal jsem tedy z lednice veškerý led, který jsem přidal do kýble se studenou vodou, stoupl si do vany a vylil to na sebe. Ledová voda mi nevadí, vždy jsem se otužoval a navíc, přes můj tuk to není takový šok. Na konto jsem poslal asi padesát dolarů," směje se Canov, který si s nějakým případným ztrapněním nedělá těžkou hlavu.

Tu naopak chvíli měla herečka libereckého Šaldova divadla Jana Hejret Vojtková (na snímku vlevo). Rovněž byla vyzvána k polévání. Zpočátku netušila, o co se jedná.„Vnímala jsem to zprvu jako hloupou akci. Pak jsem se ale dozvěděla víc a už vím, že je to akce pro dobrou věc, proto jsem si stoupla do řeky, nabrala vodu do kýble a chrstla si ji na hlavu. Proč bych se neztrapnila, že ano? A ty prachy pošlu až o výplatě," říká mimo jiné herečka Vojtková ve videu, které při polévání natočil její manžel.

Ne všude se Ledová výzva setkala s takovým pochopením jako například u Čechů, kteří se zároveň velice dobře baví. Jsou země, kde na akci pohlížejí jako na plýtvání vodou.

Vlastní varianty akce proto vytvořily státy jižní Asie, kde je voda často nedostatkovým artiklem. Namísto ledu plní kbelíky rýží a dalšími základními potřebami a rozdávají je potřebným.

V Indii se osmatřicetiletá Mandžu Láthá Kálanídhiová rozhodla změnit IceBucketChallenge na RiceBucketChallenge a vyzývá uživatele sociálních sítí, aby darovali kbelík, nebo alespoň misku rýže někomu potřebnému.

Od minulého pátku, kdy akci zahájila, už přitáhla 138.000 přispěvatelů.