Efektivnější léčbu na evropské úrovni slibuje od nynějška Krajská nemocnice Liberec (KNL), jejíž vedení včera představilo veřejnosti nově zrekonstruované onkologické oddělení. Součástí modernizace, která stála 132,5 milionů korun, byl také nákup dvou nových zařízení špičkové úrovně lineárních urychlovačů.

„Moderní generace ozařovačů naplňují stále lépe základní motto radioterapie, to jest co nejvíce záření do nádorového ložiska při maximální šetření zdravých tkání," vysvětlila primářka oddělení radiační onkologie Magda Macháňová přínos nového vybavení.

Díky rekonstrukci se také zvýší počet lůžek pro podávání ambulantní chemoterapie z 8 na 15. Podle primářky nebylo však rozšíření kapacity hlavním důvodem pro rekonstrukci, přestože počet nádorových onemocnění neustále narůstá. „Je to dáno také tím, že řada pacientů v současnosti léčbu absolvuje úspěšně a někteří z nich se bohužel dožijí dalších nádorů. Ti potom potřebují šetrnější léčbu," doplnila a zmínila tak hlavní důvod modernizace. „Liberecká nemocnice zůstane komplexním onkologickým centrem celého kraje na úrovni evropských standardů," vysvětlila.

Renovace onkocentra byla zahájena v prosinci 2013 a provázela ji řada omezení. „Bylo to samozřejmě náročné na organizaci, protože jsme řadu měsíců mohli pracovat jen na jednom přístroji," okomentovala primářka s tím, že omezený provoz vyžadoval velké nasazení personálu i vstřícnost pacientů, kteří museli docházet na léčbu ve večerních hodinách.

Jak zdůraznil ředitel KNL Luděk Nečesaný, byla kromě rekonstrukce prostor přistavěna také část objektu, do kterého byl umístěn jeden z nových přístrojů. Stěny přístavby musely být přizpůsobeny radiačnímu zařízení, na jejichž principu lineární urychlovače pracují, a proto patřily k největším položkám v celkovém rozpočtu rekonstrukce. Podle ředitele se bez potíží neobešlo ani výběrové řízení na dodavatele přístrojů, které však nakonec dopadlo finančně výhodně.

Renovaci spolufinancovala KNL z prostředků EU.