Malé přírodní koupaliště, kterému místní obyvatelé z libereckých čtvrtí Radčice a Kateřinky lidově říkají Plivátko, zůstane i nadále majetkem města. Na svém posledním zasedání liberečtí zastupitelé totiž návrh na dražbu koupaliště zamítli.

Proti prodeji hlasovala nejen opozice, ale také několik členů vládnoucí koalice. Tak zastupitelé vyšli vstříc občanům, kteří se obávali, že prodejem pozemku by ztratili možnost sem chodit relaxovat. Případný nový majitel by si totiž mohl pozemek oplotit a využít podle sebe.

Navíc místní lidé založili své spolky právě proto, aby se mohli o areál lépe starat a čerpat na jeho údržbu dotace.

Z obavy z privatizace kateřinského koupaliště obeslala zdejší Základní organizace Českého svazu ochránců přírody dopisem všechny liberecké zastupitele. V něm občané před jednáním zastupitelstva své zástupce žádali, aby chystaný prodej koupaliště smetli ze stolu.

Žádný zastupitel nebyl proti

„Udělalo mi velkou radost, že ani jeden ze zastupitelů nebyl při hlasování pro prodej. Většina buď privatizaci odmítla, nebo se zdrželi hlasování,“ uvedl za kateřinskou pobočku ochránců přírody Ondřej Steger. „Myslel jsem, že budeme o plánované dražbě na zastupitelstvu více diskutovat, ale nakonec hlasování proběhlo hladčeji, než jsme si představovali,“ do­dal.

O areál se v současné době stará vedle ochránců přírody z Kateřinek také občanské sdružení z Radčic Radost. To má nyní areál v pronájmu.

„Chceme, aby pozemek zůstal v majetku města. Určitě budeme usilovat o to, aby byl zařazen do skupiny neprivatizova­telných pozemků,“ zdůraznil Ondřej Steger.

Stejnou představu o tom, co s přírodním koupalištěm, má i opozice.„Věřím, že k prodeji koupaliště už nedojde,“ řekl Jiří Šolc z SOS pro Liberec.

„Podle mého názoru by měly dostat místní spolky koupaliště do dlouhodobého pronájmu. Spolky se o areál starají, kácejí náletové dřeviny, sekají trávu. Mělo by tedy koupaliště alespoň takto patřit těm, kteří o ně pečují,“ zdůraznil Jiří Šolc.

Současně ale upozornil, že dosud nebyl pozemek zařazen do skupiny neprivatizova­telných projektů. Proto může po prázdninách vedení radnice přijít s novým návrhem na jeho prodej.

„Věřím, že se tak nestane, když drtivá většina zastupitelů byla proti dražbě,“ dodal.

Návrh na privatizaci pozemku se minulý týden ocitl na stole zastupitelů už podruhé, vrátil se tam po předchozím neúspěšném pokusu o prodej.

Mezi zastánce dražby patřil ještě před hlasováním například náměstek Milan Šír (ČSSD) i primátor Jiří Kittner. Primátor záměr prodat pozemek vysvětloval tím, že město potřebuje na své výdaje každou korunu.

Přírodní koupaliště bylo vybudováno v Kateřinkách v polovině třicátých let. V areálu stály dřevěné převlíkárny, byly tu i lavičky a schůdky do vody. O koupaliště pečovali do roku 1989 hasiči, pak začal areál chátrat.

Nyní se o něj starají místní sdružení, k nimž nově přibyl Osadní výbor Kateřinky. „Rádi bychom sehnali peníze na rekonstrukci hráze,“ poznamenal Ondřej Steger.