Liberec/ Skiaskopie, to je slovo, které asi téměř nikomu nic neřekne. Vlastně až na toho, kdo měl vážné zdravotní problémy se střevy či vnitřnostmi. Je to speciální rentgenové zařízení, které zobrazuje výsledný obraz v reálném čase.


Podle některých odborníků je rentgen v Krajské nemocnici Liberec starý a nefunkční. „Poruchovost tohoto přístroje je skutečně na denním pořádku,“ popsal aktuální situaci primář radiologie Ladislav Endrych. „Není výjimkou, že musíme pro poruchu přerušit vyšetření. Bohužel i během operace jsme již zažili poruchu přístroje,“ dodal.


Podle tiskového mluvčího Libereckého kraje Jiřího Langera je momentální finanční situace na kraji velice dobrá. „Kraj zjistil, že hospodařil se 400 milionovým přebytkem. Tyto peníze chceme samozřejmě reinvestovat zpět do Libereckého kraje,“ vysvětlil.


Krajský radní Jaroslav Krutský je přesvědčený, že již brzy si nemocnice může dovolit koupit toto zařízení nové. „Rada Libereckého kraje můj návrh na finanční transakci, která ve svém důsledku umožní nemocnici rentgen zakoupit, podpořila. Ještě nás čeká hlasování zastupitelů,“ doplnil radní.

Když liberecký Deník v lednu informoval o velmi vážné situaci okolo specializovaného rentgenového přístroje, spojovala nemocnice své naděje s pomocí od Libereckého kraje.


„Máme v úmyslu požádat našeho zřizovatele o pomoc při řešení tohoto problému,“ řekl letos v lednu generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. Jenže v té době ještě zdaleka nikdo nevěděl, že se kraji podaří dosáhnout přebytku loňského hospodaření ve výši neuvěřitelných čtyři sta milionů korun.
Jako ledová sprcha však zapůsobilo prohlášení předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny. Ten konstatoval, že dary od krajů svým organizacím nelze akceptovat, protože se jedná o nedovolenou podporu.


Jaroslav Krutský, oznámil, že se podařilo najít právní cestu, jak nemocnici pomoci. „V podstatě vycházíme z faktu, že jsme nejen zřizovatelé, ale i vlastníci, což nám umožňuje situaci vyřešit,“ uvedl Jaroslav Krutský.


Podle ekonomické ředitelky nemocnice Miloslavy Tanečkové každý výdaj zpomaluje náběh nové vnitřní ekonomické koncepce. „Nemocnice prochází stále koncepční změnou. Cílem této změny je silná a ekonomicky stabilní krajská nemocnice na vysoké profesionální úrovni. Utratit nyní dvanáct milionů za rentgen by pro nás v tento okamžik znamenalo velký krok zpět, který bychom samozřejmě udělat museli,“ poznamenala manažerka, které se společně s ředitelem podařilo o sto procent obrátit vývoj, který byl dříve silně deficitní.


Sehraný manažerský tým, jenž zachránil libereckou nemocnici, za jejich práci i postoje pochválil také radní Krutský. „Jsem zároveň předsedou správní rady nemocnice, takže mám přesné informace. Již nyní nemá nemocnice žádné faktury po splatnosti, celkově je stabilní a snaží se rozvíjet a předně zkvalitňovat své služby. Myslím, že nynější kladný výsledek čtrnácti milionů korun s porovnáním předchozího roku i managementu, kdy nemocnice vyprodukovala ztrátu, mluví vedle dalšího sám za sebe,“ doplnil Jaroslav Krutský.


Od nástupu ředitele Nečesaného nemocnice propustila pouze pět procent zaměstnanců, a to předně z řad nezdravotního personálu. Nárůst mezd je v tomto roce přibližně o pět procent, ale management vytvořil systém finanční motivace. Kvalita, ochota a loajalita, to jsou v Krajské nemocnici Liberec klíče k vyšší mzdě. „Například vrchní sestra hodnotí své podřízené a následně zvyšuje či snižuje prémie. Reakce na nový mzdový systém jsou ve své většině pozitivní,“ dodala ředitelka Miloslava Tanečková.