„Prezident České stomatologické komory se k problematice amalgámových plomb vyjádřil zcela jasně a já za jeho názorem stojím,“ řekl Deníku zubní lékař Dan Schröder.

Podle libereckých zubařů navíc nehrozí pacientům nebezpečí ani během přípravy amalgámových výplní. Pokud totiž nemají amalgám předem připraven v kapslích od výrobce používají k jeho výrobě amalgamátorů.

„Někde se objevilo, že snad sestry připravují amalgám přímo v ordinacích. To se dělalo kdysi, dnes máme všichni v ordinacích amalgamátory, které při výrobě výplně elektronicky odměřují poměr rtuti a amalgámu,“ potvrdila zubní lékařka Hana Strnadová.

Doby, kdy se amalgámové náplně připravovaly přímo v ordinacích, jsou podle Hany Strnadové minulostí. Nebezpečí otravy proto podle ní hrozí pacientům jen minimálně.

Nikdy se navíc ani neprokázalo, že by měly amalgámové výplně nějaký vliv na zdraví pacientů. Čeští zubaři je přitom využívají již téměř 150 let.
„Jedinou nevýhodou amalgámových výplní je jejich barva. Kdo chce mít pěkné zuby, sáhne po kompozitních bílých plombách. I ty však mají svá úskalí,“ dodala Hana Strnadová. Bílé plomby mají oproti amalgámovým například menší trvanlivost, proto častěji vypadávají.

Největším problémem amalgámových plomb tak zůstává zátěž, kterou znamenají pro životní prostředí. Dokud ale nebude k dispozici výhodnější materiál, zubaři od používaní amalgámových plomb neustoupí.

„Tyto výplně užíváme 150 let a známe jejich pozitivní i negativní stránky, ale o bílých plombách nevíme prakticky nic,“ vysvětlil prezident České stomatologicvké komory Jiří Pekárek.