Ubývá Němců, do lázní jezdí Češi

„Zatímco cizinců letos markantně ubývá, tak naopak českých hostů přibylo. Letos přijelo za období leden - září do českých lázní 494 tis. hostů, což znamená meziroční propad o čtyři procenta,“ uvedl Okamura.

Vývoj podle viceprezidenta asociace souvisí s přijetím eura v sousedním Slovensku. „Do loňského roku totiž směřovalo velké množství Čechů především za relaxačními lázeňskými pobyty na Slovensko, Slováci však letos přešli na euro, česká měna oproti euru meziročně značně oslabila a pobyty na Slovensku tak letos významně podražily. Mnoho Čechů se tak vrátilo zpět do českých lázní, navíc kvůli krizi šetří na zahraničních pobytech,“ poznamenal Tomio Okamura.

Lázně v kraji počtem hostů netrpí

Stav v Libereckém kraji je však oproti statistikám zcela opačný. „V našem zařízení jme pokles návštěvníků nezaznamenali. Spíše vykazujeme mírný nárůst, popsal aktuální stav v Lázních Kundratice jejich ředitel Oto Doležal. Jak dále uvedl, klientela lázní Kundratice je předně z okruhu pacientů zdravotních pojišťoven. „Naše lázně se zaměřují předně na pacienty, kteří mají problémy s pohybovým ústrojím.

Většina našich pacientů je z České republiky a předně se pak jedná o pacienty, jejichž pobyt hradí pojišťovny,“ popsal ředitel Lázní Kundratice, které jsou na Českolipsku. Také Lázně Libverda v Jizerských horách hlásí nárůst klientely. Jak vysvětlila vedoucí obchodního oddělení Lázní Libverda Bernadeta Zapadlová, došlo letos spíš k přeskupení klientely, tedy alespoň té zahraniční.

Do Libverdy jezdí více Poláků

„Mohu potvrdit, že pokles lze najít v počtu německých klientů. Tento pokles je skutečně dramatický a dle mého názoru je způsobený hlavně ekonomickou krizí, která na Německo dolehla mnohem více než na nás,“ dodala.