Lukáš Plechatý, majitel firmy, která lázně vlastní, ale Deníku řekl, že by se měly do čtrnácti dnů znovu otevřít. „Probíhá tam běžná odstávka, bylo potřeba vyčistit bazén, opravit kachličky. Šlo v podstatě o drobné úpravy, žádné velké investice,“ popsal Plechatý. Ty by zde firma podle něj sice ráda provedla, všechno ale bude záležet na financích. Podle Plechatého se také aktuálně hledá nájemce zdejší zavřené restaurace.

Areál u hlavního tahu z Liberce na Děčín otevřela v roce 2012 společnost Dům pohody, první etapa zahrnující lázně vyšla na zhruba 100 milionů, na což firma využila i peníze z evropských dotací.

Druhá etapa měla zahrnovat vybudování sportovní haly či dětského bazénu. Než se ale stačila dokončit, lázně skončily v konkurzu. Mezi majiteli původní firmy se rozhořel spor o to, komu společnost patří, a objevilo se rovněž podezření z dotačního podvodu.

Před soudem kvůli tomu stanulo dvanáct lidí včetně dříve vysoce postavených politiků, jako je Robert Dušek či Martin Sepp. Proces ale ještě pořádně nezačal, červnové projednávání zhatila nepřítomnost jednoho z obžalovaných, kterou soudce označil za obstrukci. Další jednání je nařízeno na 8. října.

Mezitím lázně v roce 2016 za zhruba 30 milionů korun získala ve dražbě Plechatého firma Elektra Praha. Rozestavěnou část areálu by ráda dokončila, projekt chce ale přepracovat.

„Ten původní projekt byl příliš velký. My teď počítáme, že bychom to částečně přeprojektovali na nějaký domov důchodců nebo domov s pečovatelskou službou. Na to máme peníze připravené, je to ve fázi projektování. Začneme jednat se stavebním úřadem,“ dodal Plechatý s tím, že tuto investici odhaduje na zhruba 1,4 milionu na jedno lůžko. Při uvažovaném počtu až 100 lůžek by tak šlo o projekt za zhruba 140 milionů korun.

Chrastavský starosta Michael Canov sice podle svých slov nového majitele v minulosti povzbuzoval, aby nedokončenou druhou etapu dokončil, v otázce vzniku domova pro seniory je ale pesimistou. „Takový pokus už tu jednou byl a tehdy neuspěl. Pokoušel se o to tehdejší majitel před tím, než zde vznikly lázně, senioři se mu ale nehlásili,“ připomněl Canov.