V rámci konkurzního řízení požaduje RRS vrácení dotace ve výši zhruba 121,5 milionů korun. (Do insolvence poslali firmu věřitelé, kterým Dům pohody a.s. dluží přes 223 milionů korun, poznámka redakce).

„Je to tak. Byl prohlášen konkurz a insolvenční správkyně, advokátka Jinochová Matyášová bude lázně prodávat. Je tam zajištěný věřitel – Moravský peněžní ústav, který bude přednostně uspokojen a vzhledem k výši pohledávky na Regionální radu asi nic nezbude," konstatoval Ivo Palouš, který po celou dobu provozu lázní za akciovou společnost Dům pohody jednal.

Důvodů, proč chce RRS dotace zpět, je prý hned několik. „Nový nabyvatel lázní by musel dostát veškerým závazkům vyplývajícím ze smlouvy o poskytnutí dotace a přešla by na něho i všechna případná pochybení neodhalená v minulosti. Rada není schopna garantovat, že by se v případných budoucích kontrolách neobjevily nedostatky způsobené dřívějším příjemcem (Dům Pohody). Obdobný případ dříve řešil také ROP Jihovýchod v souvislosti s farmou známého herce Bolka Polívky," informoval Martin Škeřík, Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.

Podle Palouše se regionální rada unáhlila. „RRS se původně přidala k reorganizačnímu plánu, ale potom si to rozmysleli a přesto, že nic nedostanou, svoje stanovisko změnili. Vůbec jim nejde o záchranu projektu, ale o to , aby náhodou úředník nebo politik nepochybil," uvedl Palouš.

Postup regionální rady kritizuje také starosta Chrastavy Michael Canov (SLK). „To, že rada tři měsíce po spadnutí společnosti Dům pohody do insolvence odstoupila od smlouvy a požaduje vrácení dotace ve výši 121 milionů v insolvenčním řízení je jen málo účinným až alibistickým plácnutím do vody. Úřad totiž zpátky může získat v konkurzním řízení jen zlomek poskytnuté dotace, a to jenom tehdy, když se areál podaří prodat," řekl Canov.
A dodal: „Město Chrastava uvítalo, když se na místě skomírající restaurace počaly realizovat Termální lázně, jejichž dokončená první etapa slouží veřejnosti. To, že původní majitel dovedl společnost vlastnící areál k insolvenci, je bohužel smutnou realitou, nicméně v Chrastavě budeme rádi, když se podaří insolvenční správkyni celý areál prodat tak, aby provoz v lázních nadále pokračoval bez přerušení. Minimálně tak, jak tomu je od doby vyhlášení insolvence do současnosti."

Přerušení provozu

Deník insolvenční správkyni oslovil, aby upřesnila kdy a za kolik se budou lázně prodávat. A zda je nechá před prodejem uzavřít. V úterý ale byla celý den u soudu. Odpověď přislíbila v nejbližší době.

Dotační podvod?

Údajný dotační podvod za téměř 50 milionů korun v souvislosti s výstavbou termálních lázní v Chrastavě prověřovali policisté už loni na podzim. Trestní oznámení na společnost Dům pohody tehdy podal hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).
„Kontrola odhalila problém, příjemce dotace měl s penězi nakládat doslova tak, jak chtěl. Stavební práce byly provedeny úplně jinak nebo nebyly provedeny vůbec, nevíme, zda to byl úmysl, proto jsem podal trestní oznámení," řekl předseda rady Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP) a hejtman Martin Půta.
Palouš na to reagoval takto: „Kontrola sice shledala nesrovnalosti, ale to neznamená, že peníze nebyly prostavěny. Došlo jen k malým úpravám, které nebyly nahlášeny a schváleny. Již jsme se odvolali, probíhá další kontrola, na policii jsem zatím nebyl."

Co lázně nabízejí

Termální lázně se v Chrastavě otevřely veřejnosti předloni 3. prosince. Dokončena byla tehdy teprve první etapa s tím, že v další etapě přibude ještě dětský bazén s atrakcemi a sportovní hala, která bude sloužit i kulturním a společenským akcím. Dokončení areálu mělo stát dalších 120 milionů korun a letos už mělo být hotovo. Dokončit se to ale nepodařilo.

Lázeňský areál vznikl na pozemcích v blízkosti motorestu Zámeček u rychlostní silnice 35 za Chrastavou. Rekonstruován byl i motorest a vedlejší restaurace nabízí ubytování v 18 pokojích s vlastním sociálním zázemím a kuchyňkou. Luxusnější ubytování je v sousední Benešově vile, která je také zrekonstruovaná a je v ní 22 apartmánů.

Celkem se může v lázních ubytovat 62 hostů. V plánech do budoucna byl ještě kemp na břehu rybníka. Celý projekt zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti. ⋌