„Důvodem je klesající počet lidí s pobyty placenými přes zdravotní pojišťovny. Za poslední rok jejich počet poklesl o 60 procent," řekl ředitel Lázní Kundratice Otto Doležal.

„Máme ale nárůst samoplátců. Zavedli jsme kratší pobyty i last minuty se slevami, což se lidem docela líbí. Rozšířili jsme procedury v elektroléčbě a jako doplňkovou službu jsme také zavedli pečovatelskou službu lidem, kteří nejsou soběstační," uvedl Doležal.

I tak do Lázní Kundratice jezdí asi o pětinu méně lidí než před dvěma lety. Úbytek klientů způsobila od podzimu 2012 nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která zkrátila dobu pobytu i snížila počet nemocí, s nimiž se mohou lidé léčit v lázních na útraty veřejného zdravotního pojištění.

Ústavní soud sice nedávno vyhlášku zrušil, Doležal ale nevěří tomu, že se letos něco změní. „Na změnu má ministerstvo čas do 31. prosince," konstatoval.

Nosným léčebným programem lázní, otevřených v roce 1881, nadále zůstávají koupele v přírodní léčivé sirnoželezité slatině. Stavební úpravy se letos v Lázních Kundratice nedělaly žádné.

„Jsme rádi, že jsme to dodělali loni. Samozřejmě je stále co dělat, ale nemáme nic akutního," dodal ředitel. V minulých letech v lázních se 170 lůžky zrekonstruovali balneoprovoz, budovu Šárka, kuchyň či vyměnili okna.

V Libereckém kraji jsou jen dva lázeňské areály. Druhý je v Lázních Libverda na Frýdlantsku, kde se zaměřují na pacienty s onemocněním pohybového aparátu, srdce a krevního oběhu. I tam se snaží přilákat klienty na doplňkové služby. Díky rostoucímu zájmu o síť přírodních stezek singltrek v Jizerských horách například začaly lázně nabízet pobyty pro cyklisty.