Jako každoročně se slavnostního obřadu ujal farář zdejší farnosti, Pavel Andrš. Metličkou z izopu požehnal léčivý pramen a následně i hostům, kteří zvědavě postávali kolem lázeňské kolonády. Požehnán í podle něj není ani tak pro vodu samotnou, ale především pro ty, kteří ji pijí a kteří se v ní léčí. „Pramen vody je něco úžasného, člověk si často ani neuvědomí, jaký je dar, když něco tak dobrého, k našemu užitku vyvěrá ze země a ještě úplně zadarmo," pronesl mimo jiné.

V KNIZE HOSTŮ JE KAFKA I MASARYK

Blahodárné účinky Kristiánova pramene oceňují lidé už od 14. století. Tehdy mu říkali Boží voda. Léčebné účinky byly potvrzeny už v 16. století, užíval ji dokonce i Albrecht z Valdštejna. Vznik samotných lázní se datuje rokem 1760. Jejich zakladatelem byl Filip Kristián ClamGallas, podle něhož nese léčivý pramen své jméno. Od konce 18. století sem zavítala řada významných hostů Počínaje císařem Josefem II. a ruskou princeznou Annou, léčil se tu ale i český obrozenec Josef Jungmann. Skladatel Maria von Weber právě tady, v romantickém prostředí ticha, klidu a nádherné přírody našel předlohu ke své opeře Čarostřelec. V Libverdě pobývali i Franz Kafka, Jan Masaryk nebo dirigent Václav Talich.

LÁZEŇSKÉ SEZÓNĚ i prameni požehnal farář Pavel Andrš, vpravo ředitelka lázní Světlana Kulbáblová.

Analýza zdejší vody z roku 1785 uvádí: „Voda má blahodárný účinek na mozek, nervovou soustavu, povzbuzení ducha, zrychlení tepu, oživení činnosti tělesných orgánů a odstraňuje nepořádek v nervovém systému." To potvrzuje i ředitelka lázní Světlana Kulbáblová.

Podlé ní se tu s úspěchem léčí jak lidé po operacích kyčle nebo kolena, ale i kardiaci. „Voda má příznivé účinky také na tlak a je skvělá i na kožní a především psychické problémy. Lidé si sem ale jezdí odpočinout i od stresu," popsala léčivé účinky lázní. Její slova potvrdila vzápětí první z oslovených návštěvnic, Věra Zelená z Libouchce, která sem přijela s manželem na relaxační pobyt. Prozradila, že ten jim sice už skončil, ale nechtěli si nechat ujít sobotní slavnost. „Byli jsme tu poprvé, ale rozhodně ne naposled, určitě se sem ještě vrátíme. Moc se nám líbí, že je to tu takové rodinné, klid, opravdu relax a navíc krásná příroda," vystihla v podstatě to, co dalo lázním název. Původní německé jméno Liebenwerde je totiž zkratka z německého „auf dem Lieben werde", což v překladu znamená: na milém ostrově…

VODA JE ZÁKLAD VŠEHO

Pomalu doznívá Smetanova Vltava. Symbolicky a originálně v podání skvělé cimbálovky Dušana Kotlára. „Voda je základ všeho. Z vody pochází život, to víme nejen z biologických teorií, ale uctívají ji všechny kultury, všechna náboženství. Nedávno jsem byl například v Mexiku a z tamních božstev byl nejvíc uctívaný právě bůh vody Tlalok," uzavřel farář Andrš. K uzdravujícím účinkům té zdejší dodal: „Všechno souvisí se vším. Latinské salus, čili spása znamená také zdraví. Říká se, že ve zdravém těle sídlí zdravý duch, ale je to i naopak. V každém případě mám tady tu naši „prdlavku" moc rád."

Lázně jsou důležité, ale lidé musí hlavně dbát o své zdraví sami

Poté, co ministerstvo zdravotnictví radikálně snížilo délku a indikace léčebných pobytů, ocitlo se české lázeňství v krizi. Jak to vypadá dnes, po třech letech, kdy na nátlak odborné i laické veřejnosti ministerstvo a pojišťovny svůj postoj změnily? Otázka pro ředitelku Lázní Libverda Světlanu Kulbáblovou.

Jak hodnotíte loňskou sezónu a jak vidíte tu, kterou jste právě zahájili? Proti roku 2013 byl loňský rok co do počtu klientů opravdu skvělý a vypadá to, že stejné to bude i letos.

Jaký je poměr lidí, kteří si hradí léčbu sami a těch, kteří přijíždí na hrazený pobyt?

Teď zhruba 60 na 40 procent. V létě je to tak půl na půl. Před třemi lety ale poklesl počet lidí, kteří se tu léčili přes pojišťovny na pouhou třetinu.

Jaký je váš typický pacient?

Věkový průměr je 53 let a jak už jsem říkala, léčí si tu hlavně pooperační stavy Ale se singltrekem a rozvojem wellness sem jezdí i mladší lidé. Snažíme se nabídnout celoroční program pro celé rodiny. Letos bychom chtěli otevřít nový, větší bazén. Ten potřebujeme opravdu hodně. Bude určen nejen pro rehabilitaci po operacích, ale i relaxační pobyty. Prevence je hrozně důležitá. Dřív sem lidé jezdili hlavně kvůli ní. Naučili se tu pod odborným vedením cvičit a měli na dva roky pokoj, dnes to každý nechá dojít až k operaci, což je škoda. Za své zdraví je každý odpovědný sám sobě, ale i ministerstvo by na předepisování lázeňské péče vydělalo, protože prevence je vždycky levnější než léčba.