V plánu měli na pátek horští záchranáři i spolupráci s leteckou záchrannou službou. „Na Bedřichově je hrozná mlha, vrtulník nemá vůbec smysl zvedat,“ konstatoval ráno psovod Pavel Hořejší z Horské služby Jizerské hory. Původně plánovaný program dvoudenních atestů upravili.

Úvodní část tedy přesunuli do kamenolomu v Hraničné, kde patnáctka horských záchranářů z celé republiky se svými psy měla za úkol najít ukryté figuranty.

A bedřichovský Pavel Hořejší tam zažil velmi horké chvíle. Jeho osmiletý Benji se po vyštěkání figuranta zachytil zadní nohou o větev a hrozilo mu zřícení do rokle.

„Vůbec jsem z toho neměl dobrý pocit. To byl strašný sráz snad pětačtyřicet stupňů,“ potvrdil fotograf Deníku Petr Šimr.

V tak extrémním terénu ale ve skutečnosti může uvíznout člověk. Pes a psovod tam pro něj půjdou. „Právě proto vybíráme takové lokality,“ potvrdil bedřichovský psovod.

Benji se statečně se situací vyrovnal, i když mu musel pomoci jak jeho pán tak i figurant. „Do bezpečí jej vyvedl Pavel Hořejší za obojek,“ popsal fotograf.

Letošní podzimní část atestů už skládají psovodi na sněhu. Po přezkoušení psů v poslušnosti a prokázání znalosti psovodů v práci s GPS, je součástí plošného vyhledání i noční akce. „Máme před sebou šest hodin v úplné tmě,“ informoval v pátek večer Hořejší.