Mandátu krajské zastupitelky se má zříct i Martina Rosenbergová (ČSSD), která je rovněž obviněná z rozhodnutí o neoprávněném vyplácení odměn.

Stanislav Mackovík s položením mandátu vyčkával přesně tři měsíce, jak nejdéle mu zákon dovoloval. Je totiž zároveň ředitelem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a obě funkce tak mít nemůže.

„Hlasy mých voličů nepropadnou. Náš klub je druhý nejsilnější, já zůstávám na záchrance, kde je ještě dost práce, kterou mohu vykonat pro naše občany," sdělil Deníku Mackovík.

Místo něj měl nastoupit náhradník Josef Vondruška. Kontroverzně vnímaná osoba někdejšího komunistického bachaře ve věznici Minkovice vyvolává vášně hlavně mezi antikomunisticky založenými zastupiteli. Vondruška se na zastupitelstvo nedostavil, aby složil slib, je proto logické se domnívat, že i samotná KSČM nemá pořád jasno, jestli jí osoba Vondrušky spíše neuškodí.

„Kolega Vondruška byl na kandidátce, a přesto jsme skončili druzí. Asi to pro voliče takový problém nebyl. Kauza se otevřela účelově. Nechme rozhodnout soud, ctěme presumpci neviny," zastal se svého kolegy Mackovík. „Nemyslíme si, že pan Vondruška je člověk, který by měl plnit roli zastupitele, ale klubu KSČM do toho nemíníme mluvit, je to jejich věc," komentovala věc náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová (SLK).

„Za sebe mám ale svědomí čisté, nevzal jsem si korunu. Považuji to za hon na čarodějnice." Jaroslav Podzimek ke svému obvinění

Martina Rosenbergová, která byla první náhradnicí za odstoupivšího Zdeňka Bursu, se rozhodla mandát vůbec nepřijmout. Už dříve Deníku řekla, že pokud nebude před soudem očištěna, nechce funkci krajského zastupitele dělat. Nejprve však musí písemně rezignovat do rukou hejtmana. Druhým náhradníkem má být Bohumil Kašpar.

Problémem může být i jméno Jaroslava Podzimka (ČSSD), náhradníkem za Martina Seppa. Slib zastupitele sice složil, i on ale figuruje mezi protikorupční policií obviněnými z nezákonného vyplácení odměn. Podzimek sice o jejich vyplácení spolurozhodl, peníze sám ale nepobíral, proto věří, že soud jeho obvinění stáhne.

„V tisíci rozhodnutí jsme se v jednom možná mýlili. Je chyba, že se nám ten materiál vůbec dostal na stůl, byl to tenkrát projev naší slepé důvěry. Za sebe mám ale svědomí čisté, nevzal jsem si korunu. Považuji to za hon na čarodějnice," komentoval Jaroslav Podzimek.