Po té, co zástupci města projednávali odkup bývalé lanovky se zastupiteli pozemků a staveb ve vlastnictví Českých drah, v Horním Hanychově, a to včetně veškerých součástí a příslušenství budov a pozemků, technologie související s provozem lanové dráhy, včetně navazujících majetkoprávních operací, učinili další významné kroky kdy během zasedání ve čtvrtek 27. června rozhodli o přijetí návrhu výkupu pozemků a staveb včetně technologií – lanovka na Ještěd.

Celková kupní cena je stanovena dohodou smluvních stran ve výši více než 38 milionů korun. Pro výkup pozemků a staveb včetně technologií se vyslovilo 35 zastupitelů, zdrželi se 2 a proti nebyl žádný. „Důležité je zcelení pozemků na Ještědu, aby město získalo ucelený areál,“ podotkl náměstek primátora pro územní plánování, majetkoprávní záležitosti a sport Adam Lenert.

Zastupitelé také projednali koupi Libereckého zámku v horním centru města od soukromého vlastníka. Během zasedání schválili návrh na odkoupení tohoto libereckého objektu. Cena majetku je v částce 81 milionů korun. V hlasování se záměrem souhlasilo 32 zastupitelů, dva zastupitelé hlasovali proti návrhu a zdrželi se 4.

Nemovitost byla v nabídce od května a nabízená cena vychází asi o pětinu méně než je odhadní cena objektu. Město zaplatí částku za zámek ve třech ročních splátkách. Letos by to bylo 40 milionů, příští rok 30 milionů a poslední splátka by činila 11 milionů.

Využití pro zámek město bude podle radnice mít, variant je více. Mezi ně patří návrh, že část zámku by sloužila jako takzvaný Dům animace a pro potřeby mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm.

Už dříve radnice naznačila, že zámek by spolu s Anifilmem mohla částečně využívat také městská základní umělecká škola, která potřebuje další prostory. Další možnou variantou je přestěhovat tam úředníky ze soukromé budovy S toweru, kterou má město částečně pronajatou.

Mohlo by vás zajímat: Kabina lanovky na Ještěd sloužila jako včelín, nyní láká na muzejní výstavu

Výstava Lanovka na Ještěd v Technickém muzeu v Liberci. | Video: Jiří Louda