Lanovka na Ještěd je mimo provoz po tragické události, která se odehrála v říjnu 2021. Veřejnost měla do poloviny dubna možnost vyjádřit se k budoucí podobě lanovky prostřednictvím on-line ankety, kterou spustilo město Liberec. Na výběr měli ze tří variant, z nichž každá se dá realizovat ve stávající nebo prodloužené trase.

Jedna varianta počítala se zachováním kyvadlového provozu dvou kabin. V druhé variantě byl navržený oběžný systém známý z lyžařských středisek. V třetí nazývané tramvaj by byla jedna kabina zavěšená na dvou lanech. „V anketě hlasovalo téměř 1 700 občanů a přes 58 % zvolilo právě variantu jedné kabiny zavěšené na dvou lanech,“ sdělil náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Ilustrační foto.
Speed Marathon je tu. Víme, kde bude v pátek policie měřit na Liberecku

Rada města se seznámila se všemi podklady k záměru obnovení a provozování lanové dráhy na Ještěd. Kromě výsledků ankety měli liberečtí radní k dispozici ekonomickou analýzu a studii proveditelnosti. Tu vypracovalo studiu SIAL, jehož historie je spjata mimo jiné s osobností architekta a klíčového řešitele světově uznávané stavby horského hotelu a vysílače Ještěd, Karla Hubáčka.

„Za sebe osobně preferuji typ jedné kabiny zavěšené na dvou lanech v prodloužené variantě, tedy od konečné zastávky tramvaje v Horním Hanychově,“ podotkl Janďourek s tím, že tato varianta je z hlediska provozních nákladů nejméně náročná. „Zázemí horní a dolní stanice, stejně tak kabina lanovky, by měly podle mého názoru odpovídat kvalitě 21. století a vizuálně a funkčně navázat na kvalitu a jedinečnost stavby století, tedy Ještědu,“ doplnil.

Ilustrační foto. Elektrokoloběžka.
Jel na koloběžce bez řidičáku, kvůli novým pravidlům mu hrozí 2 roky vězení

O nákupu lanovky na Ještěd od stávajícího vlastníka v podobě Českých drah a finální podobě budou rozhodovat zastupitelé na jednání 25. dubna. Revizní znalecký posudek stanovil kupní cenu lanovky na Ještěd včetně režijních nákladů spojených s prodejem na necelých 35 milionů korun. „ Aktuálním cílem je zprovoznit lanovku na Ještěd co nejdříve. Velmi optimistický odhad je leden 2029,“ dodal Jiří Janďourek.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Při stavbě Centra urgentní medicíny vytěžili 40 tisíc kubíků horniny

Zdroj: Jiří Louda