Ještě dlouho se turisté nesvezou lanovkou na Ještěd. Po tragickém pádu jedné z kabin, ke kterému došlo před měsícem, zatím není zřejmé, kdy se oblíbená lanovka opět rozjede. Hovoří se o mnoha měsících, možná až o roce odstávky. Pokračuje také vyšetřování.

„V současné chvíli nelze říct, kdy bude obnoven provoz. Jasné ale je, že to bude za mnoho měsíců. V zimní sezoně to určitě nebude. Je předpoklad a lze očekávat, že práce na obnovení mohou trvat až rok,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Právě České dráhy lanovku provozují. V současné době se čeká na výsledky vyšetřování, musí se také vyrobit nová kabina a analyzuje se, jaké další bezpečnostní prvky by se měly na lanovku instalovat.

Policie tragickou událost vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. V šetření pokračují také odborníci z Drážní inspekce. To také ještě nějaký čas potrvá. „Vyšetřování pokračuje, potrvá to minimálně půl roku,“ nastínil generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Čeká se na odborné posudky. Například kontrola defektoskopie lana údajně trvá několik měsíců.

Tragédie se na lanovce odehrála v neděli 31. října. Jedna ze dvou kabin při cestě z vrcholu spadla. Pád z třicetimetrové výšky nepřežil průvodčí, který byl v kabině sám. Třináct cestujících a průvodčí ve druhé kabině měli štěstí. Kabina, která jela nahoru, začala údajně velkou rychlostí sjíždět pozadu dolů, pár desítek metrů od dolní stanice se ji ale podařilo zastavit, záchranáři je poté evakuovali.

Před pádem kabiny prasklo tažné lano lanovky, samotná tato událost by ale podle odborníků neměla způsobit pád lanovky. „Jsou tam mechanismy, další zabezpečení, které mají nějakým způsobem fungovat. My musíme nyní zkoumat, proč se kabina zřítila,“ pokračoval inspektor Kučera.

Drážní inspekce požádala veřejnost, aby poskytla případná svědectví a fotografie exteriéru lanovky v době před pádem kabiny. „Přišly nám stovky mailů, většinou se fotky nedají použít. Ale nějaké z toho, zlomek, se k dalšímu zkoumání nějak využít dá,“ dodal Jan Kučera.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Téměř 90 let stará dráha procházela pravidelnými kontrolami, další měla přijít jen několik dní po tragédii. Spodní stanice je ve výšce 600 metrů nad mořem, horní v kilometru. Doba jízdy je 4 minuty, do jedné kabiny se vejde 35 cestujících.