Zástupci města projednávají odkup bývalé lanovky se zastupiteli pozemků a staveb ve vlastnictví Českých drah, a.s., v Horním Hanychově, a to včetně veškerých součástí a příslušenství budov a pozemků, technologie související s provozem lanové dráhy, včetně navazujících majetkoprávních operací.

Informovali o tom po radě města, která proběhla v úterý 18. června. Hodnota projednávaného majetku je více než 36 milionů korun.

„Je to jeden z významných kroků pro obnovu lanové dráhy na Ještěd. Výkup pozemků a budov byl klíčový pro další posun v přípravě nové lanovky na Ještěd. Myslím si, že cena je příznivá a doufám, že další kroky budou rychle následovat," uvedl náměstek primátora Adam Lenert s tím, že dalším krokem bude příprava soutěže design and build, neboli navrhni a postav.

Novou podobu lanovky už zastupitelé projednávali v dubnu a nejvíce ohlasů získala varianta kabiny zavěšené na dvou lanech v prodloužené trase ke konečné tramvaje v Horním Hanychově.

Lanová dráha na Ještěd je mimo provoz už od října roku 2021, kdy po přetržení tažného lana spadla jedna ze dvou kabin lanovky. V současné době na Ještěd jezdí autobusová linka z libereckého Horního Hanychova. Turisty vyveze až na parkoviště Ještědka těsně pod vrchol.

Mohlo by vás zajímat: Je rozhodnuto! Lanovka na Ještěd získá novou tvář, trasa bude prodloužená

Pád lanovky na Ještědu. | Video: Deník/Jiří Louda