Obchod s bohatou historií v centru Liberce si oblíbila celá řada obyvatel. Dnes se však na dveřích objevila cedule „Prodejna uzavřena“ a zákazníkům se tak naskytl místo nákupu pouze smutný pohled na prázdné pokladny.

Za neblahým koncem vyhlášené samoobsluhy stojí vleklé dědické spory po zesnulém podnikateli Alexandrovi Kendikovi. O tom, že budoucnost prodejny je nejistá, si od začátku roku štěbetali vrabci na střeše. Situace se podepsala i na zaměstnancích, kterým vadila nekomunikativnost ze strany vedení. „Nikdo s námi pořádně nemluvil, také jsme nevěděli, na čem jsme a jak to dopadne. Termín uzavření se stále měnil. Do poslední chvíle jsem věřila, že to skončí jinak,“ svěřila se jedna z prodavaček.

Anna Fialová jako Iveta Bartošová.
Iveta si odbyla premiéru v televizi, stopu v ní zanechali i liberečtí producenti

Podle zaměstnanců prodejny byl problém i s výplatami. Poslední řádnou obdrželi v únoru, údajně se objevila i snaha o uzavření výpovědí dohodou. Manželka zesnulého podnikatele Jana Kendiková z nastalé situace viní dcery. Podle ní rozbily tým lidí, kteří si mezi středisky dobře rozuměli. „Pekárna, výrobna a prodejna fungovaly jako hodinky, byly na sebe napojené, dokonalé soukolí. Administrativa vše zastřešovala. Výplaty včas, odvody včas, placeni faktur včas. Přežili jsme divoké devadesátky, velké úvěry, vše jsme splatili a dělali to pro radost a jako službu lidem Liberce,“ vyjádřila veřejně na sociální síti svůj názor.

Zákazníci konce prodejny litují, většinu z nich k ní vážou letité vzpomínky. „Jejich sortiment byl pestrý, chodila jsem tam pro určité věci, které jinde nejsou k dostání. Bude mi chybět náš Dunaj,“ podotkla Markéta Ježková. „Bohužel i takové věci se stávají. Jen mě mrzí, že poslední prodejna, kde se daly nakoupit dobré uzeniny, sýry a hlavně saláty a pomazánky už nebude fungovat,“ dodala pravidelná zákaznice Hana.

Změny se nedotkly jenom samoobsluhy, ale také pekárny, která patřila mimo jiné mezi dodavatele pečiva do Krajské nemocnice Liberec (KNL). „Firma Alexandr Kendik Junior nás informovala s mírným předstihem o ukončení dodávek. Byli jsme schopni tento výpadek nahradit novým dodavatelem, který vzešel z výběrového řízení,“ podotkl mluvčí KNL Václav Řičář s tím, že nemocnice spolupracuje se čtyřmi regionálními výrobci pečiva.

Jak se jmenuje areál zachycený na fotografiích?
Hádanka z Liberecka: Poznáte podle fotek a videa, o jaký se jedná areál?

Samoobsluhy se v Liberci objevily v roce 1958. Třetí potravinářská prodejna tohoto druhu byla otevřena 3. listopadu 1958 v přízemí Dunaje a o čtyři roky později došlo k jejímu uzavření za nemalé kritiky veřejnosti. Po rekonstrukci se proměnila na první libereckou velkoprodejnu s názvem Dunaj. „V otvírací den 18. července 1964 praskal Dunaj doslova ve švech a tržba dosáhla čtvrt milionu korun. Od roku 1993 ji provozuje firma Alexandr Kendik Junior, která v září 1996 dokončila úplnou přestavbu na moderní supermarket,“ stojí v Knize o Liberci.

Alexandr Kendik za socialismu až do listopadu 1989 pracoval jako vedoucí prodejny s potravinami. Po Sametové revoluci rozjel vlastní byznys a k potravinářské výrobě a obchodu se přidala bytová činnost. „Cesta byla fakt trnitá. Jenže tenkrát nikdo nevěděl, co demokracie znamená. Bylo to takové hrrr a teprve časem člověk zjišťoval, která bije. Tenkrát bych se vyděsil, pokud by byl někdo, kdo by to uměl popsat. Ale nikdo to nevěděl, a tak jsem začal. Ta doba nabízela spoustu šancí a učení se. Žádný den nebyl stejný. Dnes, s mým rozumem, bych do toho šel znovu. A rád," řekl Deníku v minulosti podnikatel Kendik.

Graffiti „Welcome to Gotham“ znázorňuje na jedné straně superpadoucha Tučňáka a na straně druhé Batmana.
Vítejte v Gothamu. Pod Ještěd dorazil Batman s Tučňákem

Dominanta dolního centra města prošla v minulosti obnovou. Dvoubarevná fasáda svou jednoduchostí, respektem ke kompozici domu a historii jeho vzniku přispěla k navrácení zapomenuté noblesy artdecového paláce. Později se objevil na budově nápis Palác Dunaj z nerezu a ve stylu avantgard. „Takto významný dům situovaný ve veřejném prostoru může opět kultivovaným vzhledem sekundovat ostatním dominantám náměstí jako je dům Baťa a Kavárna Nisa," popsal tehdejší řešení architekt Petr Stolín.

Nejedná se letos o první známý obchod, o který obyvatelé města přišli. Skončilo i vyhlášené Podještědské knihkupectví v Moskevské ulici.

Mohlo by vás zajímat: Už nejdu do Ještědu. Před 15 lety se do obchodního domu zakously bagry

Zdroj: Deník/Jiří Stich, Jan Král