„Nedávno se to stalo kolegovi. Do práce si začal kupovat flašky vína, nejdřív vypil jednu denně a své úkoly ještě zvládal. V poslední fázi byl ale na mol, spal na klávesnici. Jeho práci jsme museli dělat za něj. Nakonec skončil v pražských Bohnicích na léčení,“ vypráví osmatřicetiletý Lukáš z Liberce

Se zmíněným kolegou pracoval v projekční kanceláři. K pití velice talentovaného mladíka podle Lukáše dovedla špatná personální politika firmy.

„Naslibovali mu hory doly, a tak makal. Několik let nedostal přidáno na výplatě, zato dostal víc práce. A to ho dovedlo k flašce,“ vzpomíná na půl roku starou historii Lukáš. A podobných příběhů v poslední době výrazně přibývá.

Podle statistik v loňském roce prudce vzrostl počet lidí propuštěných kvůli pití alkoholu v pracovní době. Březnový průzkum agentury Commservis.com, která se dlouhodobě zabývá výzkumy trendů, vyzněl jasně. Alkohol se letos v žebříčku důvodů propuštění prokousal z osmnáctého až na alarmující šesté místo!

Podle agentury mají lidé strach ze ztráty zaměstnání, a tak často řeší své stresy a problémy alkoholem, kterým se uvolňují. „Lidé v patových situacích často sahají po nejsnazším řešení, kterým může být únik z reality skrze alkohol,“ říká pracovník agentury Tomáš Zdechovský. Jeho názor potvrzují také psychologové. Ekonomická krize přispívá k většímu stresu a alkohol zkrátka funguje jako uvolňovač úzkosti.

„Větší stres, větší zátěž, větší starosti. Lidé mají odjakživa tendenci řešit problémy alkoholem. Nemusí to však být pouze krizí ekonomickou, ale i osobní,“ podotýká liberecký psycholog Václav Holub.

Ve statistice se však znatelně projevuje také jiný faktor, a sice fakt, že firmy si případných „alkoholových hříchů“ všímají mnohem víc, než v minulosti.

Dechových kontrol na pracovištích přibývá. „Dříve jsme na pracovištích registrovali určitou míru benevolence. Teď ale zaměstnavatelé nastavují přísnější kritéria. Je to logické. Pojišťovny potom například špatně hradí pracovní úrazy, a tak se zaměstnavatelé snaží pracovníky více kontrolovat,“ dodává psycholog. Své zkušenosti má s touto oblastí liberecký odborář Milan Šubrt. I on zaregistroval u zaměstnavatelů větší snahu lidi kontrolovat.

„Je pravda, že dříve se řešili opravdu jen ty nejkřiklavější případy, kdy se třeba zaměstnanec v práci vyloženě motal. Teď je to jiné. Firmy cíleně provádějí kontroly, a kdo nadýchá, má smůlu,“ říká Šubrt s tím, že to také nahrává udavačství.

„Znám případy, kdy si dal člověk před odpolední směnou v hospodě k obědu dvě pivka a někdo ho viděl. Zavolal to vedení firmy a průšvih byl na světě,“ dodává.

Také on vidí krizi jako jednu z příčin měnící se statistiky. Lidé mají každý měsíc spoustu placení a na své práci jsou závislejší. To vede k většímu stresu a u některých třeba k alkoholu.