Kynologové hasičů Libereckého kraje Pavel Viták a Václav Vančura se minulý týden 21. a 22. února zúčastnili společného cvičení s Horskou záchrannou službou Slovenské republiky v Roháčské dolině v Západních Tatrách. Hlavním cílem bylo procvičit záchranné práce v terénu vysokých hor.

Psí svěřence libereckých kynologů Cookyho a Origamiho čekalo náročné přezkoušení, aby splnili podmínky pro praktické použití v pátrání po pohřešovaných osobách ve volném terénu.

Tříletý zubří býk pocházející z milovické rezervace vybíhá do obory Židlov v Ralsku.
Zubři se stěhují do obory Židlov na Českolipsku, začala akce kulový blesk

„Den po příjezdu pro nás bylo připravené dlouhé plošné vyhledávání,“ popsal Vančura. „Oba psi prokázali, že jsou šikovní, dokázali zkoušku splnit a nyní je čeká absolvovat Atest Ministerstva vnitra ČR v plošném vyhledávání, který nás opravňuje účastnit se zásahů Policie České republiky,“ dodal.

Druhý den se účastnili výcviku psovodů s kolegy z Horské záchranné služby Slovenské republiky. Díky příznivým sněhovým podmínkám mohli procvičit transport na sněžných skútrech, přesun na lyžích a sněžnicích či vyhledávání osob zavalených lavinou. „Vykopávali jsme záhraby a motivovali jsme psy k pachovým pracím ve sněhu. Psi měli za úkol správně označit místo, kde se nacházel figurant. K tomu jsme přidali také plošné vyhledávání v dané lokalitě,“ popsali hasiči.

Mohlo by vás zajímat: Nahlédněte do domu Karla Hubáčka. Zatím virtuálně, v létě na vlastní kůži

Zdroj: Jiří Louda