Která se půjde fotit první a která druhá? A jak to udělat, aby zapomněly, že se polonahé objektivem fotoaparátu zvěčňují pro úplně cizí lidi?

Takové dilema musely v sobě nejdřív vyřešit mladé hasičky z Českého Dubu, když se spolu domluvily, že nafotí kalendář vlastních aktů. A že jej budou prodávat, a to nejen svým kamarádům a známým.

„Styděly jsme se ze začátku hodně. Pořád jsme se nemohly dohodnout, která z nás začne. Abychom se uvolnily, pouštěly jsme si muziku a dělaly samy ze sebe legraci,“ vzpomíná na nelehké začátky autorka nápadu Mirka Markovská. „A ještě jsme musely mít takového fotografa, který nebude žádným úchylákem, a s nímž to naše svlékání a pózování ani nehne. Nakonec nás fotili naši kamarádi,“ dodává mladá hasička.

Při focení dbaly dívky především na to, aby ze své nahoty ukázaly jenom něco, aby byly snímky jen mírně lechtivé. „Šlo nám o to, aby chlapy něco zaujalo, ale přitom nebylo skoro nic vidět,“ podotýká další z modelek – hasiček Bára Tomášová. „Doma jsme dopředu nic neřekly. Naši chlapi byli nejdřív v šoku, že jsme se vůbec do něčeho takového pustily. Ale později nám fandili,“ říká.

„Šlo nám o to, aby chlapy něco zaujalo, ale přitom nebylo skoro nic vidět. Doma jsme dopředu nic samozřejmě neřekly.“ Bára Tomášová

První kalendář vlastních aktů nafotily dívky už před dvěma lety, a jen tak pro sebe, pro vlastní radost. Ten druhý, kalendář na rok 2010, už prodávaly i cizím lidem. A šel na dračku. Prodalo se jej 250 kusů. „S našimi hasiči jsme v létě uklízely v Hrádku nad Nisou škody po povodni. Když jsme viděly tu hrůzu, napadlo nás, že bychom mohly peníze z prodeje kalendáře věnovat zaplaveným,“ vysvětluje Bára Tomášová, jak došlo ke spojení lechtivého kalendáře s letošní katastrofou.

Před několika dny tak dívky předaly 9 500 korun ředitelce vyplavené mateřské školky v Hrádku – Doníně. „To jsou peníze, které nám z kalendáře zbyly poté, co jsme zaplatily tiskárnu. My o ně nestojíme a školce určitě pomůžou,“ doplňuje Mirka Markovská.

Kalendář tvořili všichni, včetně fotografů, úplně zadarmo. Zadarmo také dívkám půjčili hasiči k pózování svou techniku, a ani za vrak auta, který na jednom ze snímků hasí, nemusely hasičky nic platit. „Sborem žijeme, hasiči jsou naše rodina. Proto se k nim každou fotkou hlásíme,“ upřesňuje Mirka Markovská. Kalendář na příští rok už mají dívky hotový. Jestli budou v aktech pokračovat i další léta, je otázkou.