Nepříznivý vodní deficit vyrovnaly podle známého mykologa Zdeňka Peldy až poslední dva deštivé týdny, během kterých napadlo 50 milimetrů srážek. „Pokud by bylo v příštích dvou týdnech sucho, bylo by to pro růst hub velmi nebezpečné," řekl Pelda. Současné vysoké teploty přejí hřibovitým houbám, konkrétně přímo hřibům ať už dubovým, smrkovým nebo kovářům a kolodějům. Z kraje července by měli růst klouzci, různě druhy holubinek, kozáci a lišky. Na okrajích lesů je možné narazit také na kozáky, kterých je ale stejně jako ostatních hub málo.

„Jediné, co jsem v lesích našel ve větším množství, je hlíva plicní. Roste zpravidla na padlých bukových kmenech a když máte štěstí, jakože já ho měl a ono vždycky přeje připraveným, tak nasbíráte řádově kilogramy. Hlíva roste ve vlnách a někdy stihnou za sezonu vyrůst až tři. Je podobná hlívě ústřičné, která roste v přírodě, takže není třeba ji kupovat v obchodech. Z hlívy plicní se dělá výborný guláš," vysvětlil Pelda.

Přes nepřízeň počasí se mykologové mohli radovat také ze vzácných hub. Na Turnovsku vyrostl hřib královský. „Je to krásná houba, kterou je nádhera potkat. Už ho ale sežrali slimáci," dodal Pelda.