Po letních prázdninách by se měli žáci ze tří budov školy sestěhovat tak, že od první do páté třídy se budou učit v ZŠ Husova a Bělíkova. Všechny starší děti, od šesté do deváté třídy, budou docházet do budovy na Purkyňové ulici. Doposud děti celou povinnou školní docházku absolvovaly v jedné škole.

“Je mi jasné, že se šetřit musí, ale na vzdělání dětí by se šetřit nemělo. Zhruba tři čtvrtiny rodičů s plánovanými přesuny nesouhlasí. Co když bude moje dítě šikanováno, a já jej budu proto chtít dát na jinou školu? Nebudu mít kam,“ vysvětlil jeden z rodičů, Martin Tobišta.

Jak doplnil, chystá se spolu s dalšími rodiči na zasedání zastupitelů 18. února. Ti ale nebudou reorganizaci škol schvalovat. Jen budou o ní informováni. „Vím o třech učitelích, kterým se změny také nelíbí. Údajně museli u ředitelky podepsat slib, že budou pro příště loajální,“ dodal Martin Tobišta. Podle dalších rodičů u některých budov chybějí přechody, a po cestě do školy tak budou muset žáci přecházet frekventovanou silnici. Jiným rodičům vadí, že chystané změny rozdělí sourozence. Jestliže má rodina víc dětí školou povinných, může dojít k tomu, že každé z nich bude chodit do školy jinam. „Všechny frýdlantské školy jsou pod jedním vedením. Ztrácejí tak soutěživost,“ podotkl další rodič, náměstek hejtmana Martin Sepp.

Jak prozradil Martin Sepp, petici proti plánované reorganizaci už na Frýdlantsku podepsalo několik stovek lidí. „Sice se změnami nyní zabývá odborná komise, ale ta má navrhnout případnou další variantu až někdy v listopadu. To už bude k ničemu, když reorganizace má nastat od září,“ řekl Martin Sepp. „Do škol nechodí jen frýdlantské děti, ale sjíždějí se sem i žáci z okolních vesnic. Myslím si, že o tak závažném kroku by neměla rozhodovat jediná osoba,“ doplnil.

Změny jsou projektem ředitelky základní školy, základní umělecké a mateřské školy Věry Dunajčíkové. Jak upřesnila, základní školy jsou ve Frýdlantu sloučené už 7 let. Dětí poubývá, držet tři budovy jako devítiletky je zbytečné a příliš to zatěžuje školní rozpočet.

„Jednu budovu máme poloprázdnou a k tomu někteří učitelé přebíhají ze školy do školy. Nemáme peníze na to, abychom třeba lepšími pomůckami vybavili učebny vyšších ročníků ve všech budovách. V jedné ale můžeme takto zkvalitnit výuku,“ podtrhla Věra Dunajčíková. „Školy jsou od sebe vzdálené od 300 do 500 metrů, takže děti nebudou muset chodit o moc dál než dosud,“ upozornila.

Mladším školákům podle ředitelky prospěje, když nebudou pohromadě se staršími žáky. Navíc se bude moci učit na prvním stupni v samostatných blocích, bez zvonění.

„Žádná z budov se zavírat nebude. Není pravda, že bychom někdy v budoucnu chtěli některou ze škol prodat,“ prohlásila ředitelka.
Základní školu ve Frýdlantu navštěvuje 820 dětí. Podle starosty Dana Ramzera jsou chystané změny plně v pravomoci ředitelky. Rada města projekt schválila, zastupitelé jej jen projednají.