Pokud zaměstnanec nedostane mzdu včas nebo ji dostává po částech, má právo okamžitě zrušit pracovní poměr. „Pokud zaměstnavatel nevyplatí mzdu po uplynutí patnácti dnů po uplynutí termínu splatnosti, může zaměstnanec z firmy ihned odejít,“ uvedl předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Přesto však zaměstnanci podle Zákoníku práce v takovém případě náleží odstupné ve výši tří průměrných platů. Kromě odstupného mu však zaměstnavatel pochopitelně musí doplatit také mzdu, kterou mu dluží. „Osobně zaměstnancům radím, že ještě než dají výpověď, mohou zaměstnavatele písemně upozornit, že nedostali výplatu v termínu. Jestliže ani to nepomůže, mohou až poté využít zákoníku a z firmy odejít,“ vysvětlil Milan Šubrt.

Podle jeho názoru by zaměstnanci měli zvažovat, zda ve firmě, která včas neplatí, zůstávat. Často totiž takové problémy firem končí insolvencí a konkurzem. „Pak už se lidé těch peněz nedočkají. Na jednu stranu je tedy lepší odejít ještě v době, kdy má firma peníze. Na druhou stranu je pravda, že v dnešní době je velmi těžké sehnat jinou práci,“ podotkl Šubrt.

Některé firmy se podle něj snaží šetřit za každou cenu a všemi prostředky. „Třeba nechají zaměstnance podepsat novou smlouvu na dobu určitou, aby se ho mohli zbavit bez odstupného,“ uzavřel liberecký odborář.