Lesní přístupovou stezku vedoucí od parkoviště k dolní stanici lanové dráhy na Ještěd opraví v tomto roce město Liberec. Takzvaná Beranova cesta se dočká úprav, které mají za cíl bezpečně přivést do skiareálu větší množství návštěvníků.

„Jedná se o zkapacitnění, rozšíření, zpevnění, osvětlení a doplnění mobiliářem. V současné době tam totiž neexistuje důstojný přístup do areálu, který je potřeba z dlouhodobého hlediska,“ vysvětlil náměstek primátora pro sport Ondřej Červinka s tím, že důvody opravy směřují především k Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci uskuteční již v příštím roce.

„Musíme vybudovat dostatečný koridor, který zvládne průchod většího množství diváků. Přístupová cesta musí také odpovídat bezpečnostním normám,“ doplnil Červinka.

Právě bezpečnost návštěvníků areálu je jedním z hlavních důvodů opravy, která vyjde přibližně na dvanáct milionů korun. Návštěvníci totiž do areálu chodí většinou po silnici. „Je to klasická vyšlapaná lesní cesta. Pokud přijedete tramvají pod Ještěd, máte dvě možnosti, jak se k areálu dostat. Buď právě takto lesem anebo po silnici. Když půjdete po silnici, riskujete, že vás něco přejede. Chceme proto cestu zkulturnit a zpevnit, aby přístup po ní nebyl závislý na tom, jestli je cesta zrovna pokrytá bahnem nebo je namrzlá,“ uvedl náměstek libereckého primátora pro bezpečnost Milan Šír. Podle něj je třeba přivést masy lidí do areálu tak, aby byla především zajištěna jejich bezpečnost s ohledem na dopravu.

„Při samotném šampionátu bude doprava samozřejmě nějakým způsobem regulovaná, bude tam pouze jednosměrný provoz a speciální dopravní režim. Přesto však bude lepší, když tato cesta usnadní přístup lidí od konečné stanice tramvaje až do samotného areálu,“ uzavřel Milan Šír. Město podle něj dříve uvažovalo, že by tramvaj jezdila až k lanovce, nakonec však z návrhu sešlo.

V uplynulých týdnech tak město vypsalo výběrové řízení na opravu v rámci „Stavebního programu infrastruktury související s pořádáním Mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách v roce 2009 v Liberci“.

Kromě výstavby přístupové komunikace k lanovce dojde také k vybudování garáží pro rolby ve sportovním areálu na Ještědu. „Na obě zakázky bylo osloveno pět společností s návrhem na předložení nabídek. Na zhotovení přístupové komunikace Parkoviště – Lanovka se nad rámec výzvy přihlásila firma Skanska, a. s.,“ informoval mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.