VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květinový den proti rakovině je právě dnes

Liberec - Dnes se všude v ulicích objeví žluté kvítky měsíčku lékařského. Ten je už patnáct let symbolem prevence zhoubné rakoviny. Svou dvacetikorunou do speciální pokladny můžete přispět k výzkumu a léčbě nemoci, která se stala novodobým strašákem a jak říká motto kampaně: tiká v každé rodině.

15.5.2013
SDÍLEJ:

Květinový den proti rakoviněFoto: Deník/ Vít Černý

Sbírka je největší preventivní akcí v České republice, která seznamuje s možnostmi nádorové prevence. Podle přednosty Onkologického centra Krajské nemocnice v Liberci Jiřího Bartoše je to jedna z cest, jak porušit tabu, jímž je rakovina v Česku stále zahalena. „Nemá cenu strkat hlavu do písku. Včasným vyšetřením se dá v mnohých případech nemoc úspěšně léčit," upozorňuje lékař. Dvojnásob to platí u rakoviny tlustého střeva, na kterou je letošní kampaň zaměřena.

Sbírka běží stáleNa sbírkový účet 65 000 65 / 0300 je možné přispívat už od 1. 4. do 31. 12. 2013. Projekty Ligy proti rakovině můžete podpořit také formou dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777. Celoročně můžete podpořit kampaň i příspěvkem na běžný účet 8888 88 8888/0300.

Tou u nás podle statistik trpí každý dvacátý člověk. Každý rok podle statistik onemocní touto formou nádoru 8000 tisíc lidí a 5000 na ni ročně zemře. Tragické na tom je, že často zcela zbytečně.

Prevence, prevence, prevence

„Pokud se onemocnění zachytí v prvním stádiu, kdy rakovinné buňky zasáhnou pouze sliznici, je naděje na vyléčení téměř stoprocentní. Podle odhadu to rozhodně nejde pod devadesát procent," potvrdil MUDr. Libor Hanuš z onkologické poradny v Jablonci nad Nisou. „Pacient většinou podstoupí pouze chirurgický zákrok a nemusí absolvovat chemoterapii," vysvětlil.

Naprosto nezbytné podle něj ale je, aby lidé chodili na test v pravidelných intervalech. Není nepříjemný a navíc ho hradí pojišťovna. „Pokud jde pacient na vyšetření poprvé v pětašedesáti a pak později než za dva roky, je to málo," zdůraznil lékař.

Podle obou lékařů je proto nezbytné opakovaně přesvědčovat lidi, aby s vyšetřením zbytečně neotáleli.

S osvětou by měla pomoci právě kampaň Ligy proti rakovině, která se v první řadě zaměřuje na nádorovou prevenci. Dalším z cílů je zlepšení kvality života nádorově nemocných a podpora vědy a výzkumu, případně nákup zařízení pro onkologická pracoviště.

S kampaní pomáhají dobrovolníci. Skauti a studenti. Ale i lidé, kteří nemocí sami prošli. Jednou z nich jsou i dvě ženy ze sdružení Arcus v Liberci Marie Plischková a Květa Kostková. Obě vědí, o čem je řeč. Samy těžkou nemoc před lety prodělaly. A vyléčily se. Přišly totiž včas. Proto je podle nich tak zásadní o prevenci stále mluvit. „Lidé se pomalu bojí slovo rakovina vyslovit a přitom každý třetí Čech omarodí a každý čtvrtý z nich umře. Říkáme to pořád a bavit se o tom opravdu nebojíme."

Loni se v květinové sbírce vybralo přes 14 milionů korun. „Kolem 300 tisíc korun to bylo v samotném Liberci," upřesňuje Marie Plischková.

Část prostředků se do kraje vrátí. Například ve formě příspěvků na rekondiční pobyty a další činnost, kterou sdružení onkologických pacientů Arcus pro svých 130 členů pořádá. „Většinou jde o starobní nebo invalidní důchodce, ti by si celý obnos zaplatit nemohli," zdůrazňují ženy, které se činnosti v této organizaci věnují zcela dobrovolně. Stejně jako desítky studentů, kteří se zítra objeví v ulicích.

Bojujte proti nádoru střevaČesko vede ve výskytu nádorů tlustého střeva. Onemocnění se vyvine u každého dvacátého člověka. Takovou četnost výskytu a úmrtnost na nádory tlustého střeva a konečníku nemá žádná jiná země.

PAPÍRKOVÝ TEST 90% nádorů tlustého střeva a konečníku vzniká z výrůstků na sliznici polypů, které je potřeba odhalit a odstranit. Polypy tlustého střeva ztrácejí červené krvinky, které se dají zjistit ve stolici pomocí jednoduché zkoušky, tzv. haemocult testu, který hradí pojišťovny a poradí vám s ním každý praktický lékař. Pokud se přítomnost krvinek neprokáže, opakuje se test zhruba jednou za rok nejpozději ve dvouletých intervalech. Podle lékařů se tento postup volí spíše u osob s nižším rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Polypy totiž nemusí v době, kdy je test prováděn, krvinky ztrácet. Pak je možné hovořit o falešně negativním testu.

KOLONOSKOPIE V případě pozitivního výsledku, následuje kolonoskopické vyšetření. Při něm lékař zavede konečníkem do tlustého střeva tenkou ohebnou hadičku kolonoskop. Pomocí této metody může odborník odhalit polypy, které ještě v průběhu vyšetření bezbolestně odstraní. Pokud se žádný polyp ve střevě nenajde, opakuje se kolonoskopie za 10 let.

Kolonoskopické vyšetření tlustého střeva je mnohem citlivější metoda a u osob s vyšším rizikem, například tam, kde je genetická zátěž, by měla být upřednostněna.
Zdroj: www.mojeambulance.cz>

Překonala rakovinu. Teď pomáhá druhým

V ulicích si dnes můžete zakoupit kvítek měsíčku lékařského se zelenou stužkou a podpořit tím boj s rakovinou.

Lidé v kraji si v tyto dny jistě vzpomenou na ženu, která se jen tak nevzdala a do poslední chvíle svého života se snažila žít s úsměvem a rozdávat radost. Dana Obermajerová, rodačka z Hrádku nad Nisou, přemohla několik rakovinových nádorů, nemoc ji zdeformovala obličej na jedno oko neviděla, i tak se nedala a našla v sobě sílu pomáhat. Sbírala hračky pro děti v Motole a stala se „matkou" dětí z frýdlantského domova.

„Vždycky všem strašně moc děkovala a říkala, že jsou andělé. Když přestala psát, věděla jsem, že už je na tom opravdu špatně," řekla pohnutým hlasem Vlasta Knirschová a dodala, že každý člověk by si měl něco z poslání paní Dany Obermajerové vzít.

Na svůj nápad, jak zpříjemnit pobyt v nemocnici malým dětem, přišla Dana Obermajerová po jedné své operaci. „Zeptala jsem se sestřiček, jestli můžu uklidit skřínky s hračkami a knížkami, že jinak se zblázním. Dělalo mi to radost a výsledek? Najednou jsem zjistila, že tam nemají žádné hračky, prostě skoro nic.

Tehdy mě napadlo, jestli by někdo nemohl postrádat aspoň jednu hračku. Napsala jsem na facebook a úspěch byl na světě," popsala na webu poslipribeh.cz Dana Obermajerová a pokračovala: „Přijely za mnou holky a přivezly hračky, pastelky, knížky a já si říkám, proč to nezkusit a neoslovit ty lidi ještě jednou."

Po další výzvě jich měla paní Dana plný obývák.

Na podzim loňského roku se paní Dana seznámila s Vlastou Knirschovou z Liberce. Okamžitě si padly do oka a začaly spolupracovat.

„Danuška si u mě na internetovém bazárku objednala tričko a dlouho si ho nevyzvedávala. Pak mi psala, že jede do Liberce na převaz, a že za mnou přijde hrozně ošklivá ženská. Měla zdeformovaný obličej. Nakonec ona sama nedorazila a poslala za sebe kamarádku. Nevím, co mě to napadlo, ale k tričku jsem přidala jen tak i žlutý tulipán," popsala Knirschová s tím, že se zrovna trefila. Paní Dana žluté tulipány milovala. Poté si začaly psát.

„Hodně jsme si spolu písmenkovaly, klidně i ve tři ráno. Její pravou rukou byla Pavla Bláhová, ta jí pomáhala úplně se vším. Já jsem pouze sebrala nějaké oblečení z krámku a přivezla hračky, co ke mně zákaznici přinesli," dodala Knirschová.

Paní Obermajerová i přes svou nemoc překypovala energií a dobrou náladou. „Vždycky hrozně pospíchala, chtěla toho stihnout, co nejvíce. Navíc byla takovou rebelkou. Měla třeba vlasy obarvené pěti barvami. Ráda šokovala a strhávala na sebe pozornost. Milovala módu. Dětem z Frýdlantu sehnala třeba luxusní plesové šaty, kadeřníka a podobně. Byla prostě živel," konstatovala Knirschová. Dana Obermajerová přednedávnem bohužel své nemoci podlehla. Poslední rozloučení se konalo v úterý. Pohřeb vlastně nebyl smutný.

„Ona si to tak přála. Danuška měla velká prsa a ráda nosila výstřihy. Všechny ženské jsme si proto vzaly na obřad také výstřih. Věřím v to, že na tom pohřbu sama Danuška byla, protože například během obřadu spadla její fotka, blikala světla a blbnul mikrofon. To byla prostě ona," dodala Knirschová.

Dana Obermajerová sama děti neměla. Do Dětského domova ve Frýdlantě jezdila několikrát do roka. „Vždycky, když přijela, tak s dárečky. Ty děti ji milovaly. Pozvaly ji i na předávání maturitních vysvědčení. Ona sama tvrdila, že jí děti prostě nabíjí energií," řekla ředitelka domova Šárka Blechová.

Autor: Jana Švecová, Hana Šmídová

15.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 12 200 Kč

Strojírenští kovodělníci KOVODĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Místo výkonu práce: Doubí 44, Čtveřín, Odvoz na pracoviště do Čtveřína není zajištěn, Hlásit se předem telefonicky nebo osobně ve čtvrtek v době 9.00-12.00 hod. v Liberci, Na Rybníčku. Pracoviště: Elider cz, s.r.o.-006 kv final, 463 45 Pěnčín u Liberce. Informace: Mykhaylo Bentsa, +420 775 122 505.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 35 000 Kč

Svářeči VEDOUCÍ SVAŘOVNY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAKÁZKOVÁ VÝROBA S PLASTY? , ČISTÉ PROSTŘEDÍ?, INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP?, POKUD TOHLE CHCEŠ -> PŘIDEJ SE K NÁM!, , VEDOUCÍ SVAŘOVNY, , MICONEX s.r.o. je výrobcem technologických zařízení pro polovodičový průmysl se sídlem v Liberci., , CO U NÁS BUDEŠ DĚLAT?, -Řízení týmu 50ti osob , -Podávání pravidelného reportingu managementu firmy , -Zodpovídat za plnění výrobního plánu, -Zodpovídat za efektivní využívání strojů, materiálu a personálních zdrojů, -Řešení neshodné výroby na svařovně včetně realizace nápravných opatření, -Pravidelně komunikovat s ostatními odděleními, -Zodpovídat za dodržování 5S, BOZP, pracovních postupů, , JSI TO PRÁVĚ TY, KOHO HLEDÁME?, -SOŠ/VŠ technický obor podmínkou, -min. 3 roky praxe v obdobné pozici, -AJ na úrovni B1, -znalost výrobních postupů a technické dokumentace, -práce s PC, MS Office - porkočilý, -práce s IS Helios Orange – velkou výhodou, -znalost procesu svařovaní výhodou , -řidičský průkaz sk. B, -organizační schopnosti, kreativní myšlení, časová flexibilita, odolnost vůči stresu, -pozitivní přístup k lidem a práci, , CO NABÍZÍME ZROVNA TOBĚ?, -jednosměnný provoz PO – PÁ , -zohledníme Tvé zkušenosti atraktivními benefity (stravenky, příspěvek na dopravu pro mimo liberecké, dovolená navíc, jazykové vzdělávání, flexipasy, firemní akce, rodinné benefity), , MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Libe. Pracoviště: Miconex s.r.o.-002, Partyzánská, č.p. 601, 460 01 Liberec 1. Informace: Zuzana Novotná, +420 483 031 068.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 12 200 Kč

Ostatní pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení PRACOVNÍK/CE BALNEO PROVOZU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Poskytování rašelinných zábalů klientkám a klientům lázní, Požadavky: příjemné vystupování, znalost Nj vítána - není podmínkou, Mzda cca 12200,- Kč + osobní ohodnocení, Výhody: příspěvek na závodní stravování, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky. Pracoviště: Lázně kundratice a.s., Lázeňská, č.p. 134, 463 52 Osečná. Informace: Irena Glatzová, +420 485 344 204.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Bankovní makléř 15 000 Kč

Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři ZPROSTŘEDKOVATEL FINANČNÍCH TRANSAKCÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: komunikativnost, samostatnost, práce v týmu, schopnost vzdělávat se, cílevědomost, ŘP výhodou, práce s PC. Pracoviště: Stanislav katrenčík-002, Husova, č.p. 1354, 460 01 Liberec 1. Informace: Stanislav Katrenčík, +420 731 518 176.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třetí zápas čtvrtfinále Generali play off Tipsport extraligy ledního hokeje se odehrál 19. března v liberecké Home Credit areně. Utkaly se celky Bílí Tygři Liberec a Mountfield HK. Na snímku vlevo je brankář Roman Will.
10

FOTO: Liberec doma ožil a po výhře 4:2 snížil v sérii s Hradcem na 1:2

Týdeník Liberecko.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Už v úterý vychází první číslo našeho Týdeníku Liberecko

V Českém Dubu skončí spořitelna, městu se to nelíbí

Český Dub – Až do Liberce budou muset od července jezdit klienti České spořitelny. Její pobočku na náměstí Bedřicha Smetany totiž plánuje vedení společnosti k 30. červnu uzavřít.

OBRAZEM: Chlupáči rozveselili skiareál Severák

Jizerské hory – Dětský den s Jizerkovými připravila na sobotu SKI Bižu ve skiareálu Severák v Jizerských horách. 

FOTO: Nejlepší webovky mají Křižany. Vítězství si odnesly i Semily

Liberecký kraj – Nejhezčí webové stránky mají letos mezi obcemi v Libereckém kraji Křižany.

Přehlídka dokumentárních filmů Jeden svět ukáže Hranice práce

Liberecký kraj /ANKETA/ – Mezinárodní festival začíná v pondělí 19. března v Liberci i Jablonci nad Nisou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT