„Maker Faire je pestrá akce plná energie, zvídavých lidí a úžasných vynálezů. Od podobných akcí nás odlišuje především to, že návštěvníci mají přímý kontakt s tvůrci, praktická zkušenost z workshopů a možnost tvořit,“ řekl Deníku organizátor Vojtěch Kolařík s tím, že chtějí každému dodat odvahu k tomu, aby začal objevovat a tvořit.

Festival je součástí celosvětové sítě původem z USA, který se po premiéře v Praze v roce 2018 začal konat v dalších menších městech po celé republice. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce nebo-li makery, firmy a startupy. Pro festival připravují program, který zabaví celou rodinu, ale zaujme i odborníky a profesionály. „Ukazuje se, že náš kraj byl vždy otevřený inovacím a kreativitě a jsem rád, že na dlouhodobou tradici vzdělávání, vývoje a výzkumu navazujeme řadou podobných akcí. Maker Faire skvěle kombinuje moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design a nabízí chytrou zábavu pro celou rodinu,“ podotkl krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr.

Dvacátý ročník závodů ve vynášení sudů piva na vrchol Ještědu.
VIDEO: Sedm statečných! Závodníci vyrazili na Ještěd se sudem piva na zádech

Vědci z Univerzity Karlovy zkoumali, jak vlastně funguje vynalézání a pomohli návštěvníkům pochopit, jak se liší biologická a kulturní evoluce. Pozornost vzbudil Matěj Karásek a jeho drony inspirované přírodou, konkrétně hmyzem a ptáky. Nechyběl ani 3D tisk a tvořivé aktivity jako výroba přívěsku z taveného skla, výroba drátěné dekorace nebo Spaghetti Bridge Challenge. Na libereckém Maker Faire nechyběla ani Marie Tsivosová, která spolu s kamarádkou před dvěma lety v době epidemie koronaviru založila českou firmu na bezúdržbové rostliny s názvem Plantaxie. Používají metodu in vitro, kdy umístí rostlinu do skleněné nádoby, ve které už se nachází živné médium ušité každé rostlině na míru. „Používáme tuto metodu, aby mohli lidé mít rostlinu, o kterou se nemusí vůbec starat a jen se dívají, jak jim rostlinka roste,“ podotkla.

Nabízí hlavně masožravou rostlinu rosnatku a trpasličí rosnatku v živém šperku. „Návštěvníci festivalu jsou mi sympatičtí, mají otevřenou mysl a do hloubky je zajímá, co vlastně tvoříme. Zkoušeli jsme i klasický designový trh. Tam mi přišlo, že lidé chtěli jen něco vizuálně hezkého a tolik je ten příběh a technologie nezajímaly,“ svěřila se Tsivosová.

Vlak Lemkin v Liberci.
Vlak Lemkin dorazil do Liberce. Připomíná výročí, kdy se genocida stala zločinem

Zakladatelka značky Šijeme hravě Lenka Kovářová, která má mnohaleté zkušenosti v oblasti konstrukce střihů, předvedla Chytré pravítko. Vynález má pomoci švadlenkám překročit nepřekročitelné mosty v konstrukcích. „Jsou v něm propojeny jak mé zkušenosti s konfekční výrobou, tak i s konstrukcí střihu v zakázkovém krejčovství, kde jsem byla za studií na praxi a kde jsem jako zaměstnanec a později i jako majitel působila,“ přiblížila příběh Chytrého pravítka autorka této metody.

V Libereckém kraji navíc mohou kreativci využít služeb inkubátoru, který nabízí propracovaný systém inkubačních programů primárně pro technologické start-upy. V Podnikatelské ambulanci získají bezplatnou hodinovou konzultací zase všichni ti, kteří potřebují „první pomoc“ s podnikáním. „Festival může být pro mnohé pobídkou rozjet vlastní podnikání nebo start-up. Od toho jsme potom tady my v Lipo.ink, abychom jim na začátku pomohli a nové podnikatele správně motivovali. Maker Fare je obrovská příležitost pobavit se, poučit se, ale také inspirovat se,“ dodal ředitel Lipo.ink Philipp Roden.

Ve třetím ročníku participativního rozpočtu se sešlo 28 projektů.
Rozvoj plovárny, veřejný gril či dětská hřiště. Lidé mohou tvořit Liberec

Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu celým rodinám. Kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. V České republice festivaly od roku 2018 pořádá organizace Make More. Sdružení kromě festivalu Maker Faire připravuje také celosvětovou konferenci otevřených dílen FAB2025, konzultuje vznik otevřených dílen a FabLabů a věnuje se rozvoji české komunity makerů.

Nepřehlédněte: Stavba parkovacího domu v centru Liberce finišuje. Podívejte se

Zdroj: Liberecký kraj