Vzdělávací projekt určený laické veřejnosti je podle náměstka záchranné služby Luďka Kramáře reakcí na vrůstající počet výjezdů, během nichž se záchranáři setkávají s dětskými pacienty, jejichž zranění neodpovídají tomu, jak o nich rodiče nebo příbuzní mluví.

„Mají například popáleniny od žehličky a rodiče říkají, že na ně spadla. Je přitom někdy na první pohled jasné, že se jim úraz stal jinak. Pokud máme podezření na úmyslné popálení, informujeme policii nebo sociální pracovníky,“ řekl Deníku Luděk Krčmář s tím, že během kurzu se jeho účastníci naučí tyto typy zranění rozlišovat. Dozvědí se také, jakým způsobem mohou odhalit, že se dítě v jejich okolí stalo terčem týrání.

Kurz, který pomůže lidem odhalit týrané dítě ve svém okolí, ale nebude na podzim jedinou vzdělávací aktivitou Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Její zaměstnanci totiž budou prostřednictvím dalších naplánovaných kurzů varovat rodiče také před tím, aby prudce třásli se svými miminky, rychle s nimi houpali v kočárcích a vyhazovali je při hře do vzduchu.

„Takové otřesy často poškodí cévky v dětské hlavičce. Celkem snadno pak dojde ke krvácení do mozku, které je nebezpečné a v některých případech končí i smrtí,“ prozradil Luděk Kramář s tím, že podobným způsobem zraní rodiče v Čechách 20 až 30 dětí ročně.

O tom, že by třesením své děti ohrožovali, navíc většina z nich ani neví. „Malými dětmi třesou v době kdy je potřebují uklidnit. Tak jak je to naučili jejich rodiče. Nebezpečné bývá často i na první pohled nevinné silné drncání kočárkem, když se snaží lidé uspat své děti,“ dodal náměstek.

Na oba kurzy získala Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje od Libereckého kraje zhruba sedmdesátitisícový příspěvek. Ten bude podle mluvčí záchranné služby Heleny Rubášové použit především k nákupu pomůcek pro návštěvníky kurzů.