„Tak nakupujte," vyslovil směrem ke skupině dětí ředitel Dětského domova ve Frýdlantě Tomáš Kahan. A spustil tak doslova lavinu dětských rukou, které se s nadšením natahovaly po sprejích, krémech, oblečení, botách, ale i třeba plyšových hračkách a spoustě dalších věcí. Právě vypukl tradiční bazárek, který zažívají ve frýdlantském dětském domově zhruba třikrát za rok. Netrvalo to ani deset, patnáct minut a už se ke stolku určenému k „placení" přihnal první dětský zákazník s plnou náručí úlovků.„Tak to máš za tři sta padesát Větrováků," vypočítal mu za okamžik konečnou sumu k zaplacení Tomáš Kahan.

Frýdlantský bazárek je totiž akcí, kde si děti pořizují nové věci za speciální peníze, tzv. Větrováky.

„Ty jsou pojmenované podle toho, že náš domov stojí ve Větrově. Děti si je můžou vydělat dopředu před bazárkem a záleží vždycky jen na nich, kolik jich získají a tedy jak velký nákup na bazárku potom můžou udělat," vysvětluje ředitel domova.

Větrováky totiž dostávají za pomoc v domově, se kterou přijdou samy. Třeba samy od sebe pomůžou s domácími pracemi, uklidí společné prostory nebo například shrabou listí na zahradě. Odměnou za to jim jsou speciální peníze. Děti se tak naučí jedno základní pravidlo, a sice, že bez práce nejsou koláče. „Snaží se, vede je to k vědomí, že nic není zadarmo a ještě se tak učí hospodařit s penězi," vysvětluje Tomáš Kahan.

Bazárek plní mnohá dětská přání

Všechny věci, které mají malí zákazníci k dispozici, nakupuje už pátým rokem Nadace Syner. „S nápadem na bazárek přišel pan ředitel domova. Pořádáme ho už pět let, vždycky, když je potřeba. Spolu s dětmi se známe dlouho, a tak když jdu nakupovat třeba oblečení pro slečny, vím, po čem asi touží i jakou velikost pořídit," vypráví Eva Syrovátková z Nadace Syner. Děti také přes tety vychovatelky posílají seznamy svých přání. Například letos byla velká poptávka po letní výbavě k moři, kam se chystají.

„Já si koupil triko, pásek, kalhoty a nějaké spodní prádlo. Moc jsem se těšil, jsou tady samý dobrý věci, a tak jsem se před tím i snažil vydělat co nejvíc peněz," radoval se z nákupu sedmnáctiletý Kryštof. Větrováky si Kryštof vydělal třeba stavbou schůdků na skalku u nového baráčku, ve kterém teď s dalšími dětmi bydlí jako jedna velká rodina. Pro mladší kamarády postavil i třeba trampolínu na zahradě.

Jeho stejně stará kamarádka Maruška si zase vydělala Větrováky například vařením oběda. „Udělala jsem kaši a řízek. Učím se na kuchařku, tak jsem i trochu trénovala. Nakonec jsem vydělala a utratila 300 Větrováků," vyprávěla Maruška, která měla největší radost z nové bílé mikiny. „Tu vybrala teta, ví, jaká se mi líbí," dodala dívka.

To, co si nakonec děti nenakoupí, putuje i do dalších domovů. Nadace totiž kromě frýdlantských capartů obléká i děti z domovů v Dubé Deštné, České Lípě, Semilech, Jablonném v Podještědí a chystá se i do Jablonce nad Nisou.

Bazárek má pro domov ve Frýdlantě i jiný efekt. „Je to velká ekonomická pomoc pro domov, protože díky akci ušetříme za nákupy oblečení pro děti, ale i právě třeba kosmetiky nebo dalších potřebných věcí," dodal Tomáš Kahan.