Pondělní prohlídka provizorního mostu v Chrastavě bohužel potvrdila nejhorší obavy – most je v havarijním stavu a nelze na něj pustit dopravu.

Provizorní most vybudovala armáda po loňských srpnových povodních, které městu vzaly původní secesní most. Most přes Jeřici byl ústřední dopravní tepnou Chrastavy a ani jeho provizorní nástupce nevyřešil všechny dopravní problémy. Přejíždělo se po něm totiž pouze jednosměrně.
Nyní, po jedenácti měsících provozu, však musel být uzavřen i tento železný most.

„Most je definitivně vyřazen z provozu. Podle rozhodnutí statiků bude odstraněn, nedá se totiž opravit,“ upřesnil starosta města Michael Canov.
Chrastava by se už nyní dala nazvat městem objížděk. Již v neděli byla pro nákladní dopravu a pouze jedním směrem provizorně otevřena Pobřežní ulice, na které stále probíhají rekonstrukční práce.

„Je to ale jen na pár dní, stavební práce musejí pokračovat, aby se stihlo ulici plně zprovoznit v plánovaném termínu,“ řekl Canov.
Kamiony mířící do průmyslové zóny tak jezdí stejně jako dosud objížďkou přes Václavice, druhým směrem využívají Pobřežní.
Pro osobní dopravu se podařilo provizorně zprůjezdnit také Frýdlantskou ulici, kde pracují Severočeské vodovody a kanalizace.
„Objížďky vedeme cestou – necestou,“ vysvětlil těžkosti dopravy ve městě jeho starosta Canov. „Máme ještě nouzovou trasu přes Richtrův vrch a takzvaný modrý most, což byl také jeden z povodňových darů. Je to spíš lávka, ale auta unese…“

Ředitel Krajské správy silnic Jan Bergler potvrdil, že bude nejspíš nutné vyměnit celý most, který je v majetku státních hmotných rezerv.
„Jednáme o tom, zda a kdy nám poskytnou nové mostní provizorium,“ řekl Deníku. „Zároveň jsme oslovili další privátní i státní subjekty a jednáme o demontáži a montáži mostu.“

A kdy se mohou Chrastavští těšit na alespoň trochu normální dopravní podmínky? „Troufám si říci, že by to nemělo trvat déle než tři týdny,“ odhadl Jan Bergler. Konec všem trampotám ale nastane, až bude v Chrastavě stát nový most. Město pozůstatky strženého mostu i navazující silnice převzalo od kraje a výstavbu nového mostu chce za přispění ministerstva pro místní rozvoj zajistit vlastními silami.