Kdo povede KSČM ve volbách do zastupitelstva Libereckého kraje, to je zatím ve hvězdách. Své kandidáty si zvolí komunisté až na krajské konferenci 17. března, tedy jako poslední z parlamentních stran. To uvedly včera špičky strany na okresní konferenci v Liberci.

Své kandidáty budou známkovat

Tentokrát ovšem kandidátku nesestaví spravedlivě pomocí takzvaného zipu, tedy tak, že v čele budou rovnoměrně zastoupení politici ze všech čtyř okresů Libereckého kraje. Na krajské konferenci budou delegáti známkovat jednotlivé politiky jako ve škole od jedničky až po pětku.

Ten, kdo dohromady dostane nejméně bodů, to znamená v průměru nejlepší známku, stane se lídrem kandidátky.

Čtěte také: Naši zastupitelé na kraji by měli být hlídacími psi peněz

„S metodou zipu nemáme ty nejlepší zkušenosti. Okresy se mezi sebou předem domluvily a podle toho pak lidé hlasovali. Například mne v jednom okrese v minulosti chtěli zničit. Delegáti se spolu dohodli, že mě budou nominovat až na nevolitelné 35. místo,“ vysvětlil výhody nového klíče europoslanec Miloslav Ransdorf. „Nový způsob je mnohem demokratičtější i spravedlivější,“ dodal.

Čelo může patřit jednomu okresu

Liberec nabídne na kandidátku 14 lidí, Česká Lípa 12 a Semily a Jablonec nad Nisou shodně po deseti kandidátech. „V této volbě by měla hrát větší roli kvalita jednotlivých lidí,“ podotkla krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková s tím, že pak se může stát, že se na přední místa kandidátky probojuje více lidí z jednoho okresu, třeba z Liberce, než tomu bývalo dříve.

V zastupitelstvu Libereckého kraje mají nyní komunisté osm zástupců. Jak podotkla Dana Lysáková, rádi by tento počet o jednoho zastupitele zvedli. „Nejlépe jsme dopadli v prvních krajských volbách. Tam jsme získali 10 mandátů,“ řekla.

Komunisté mají v Libereckém kraji bezmála 1 800 členů, což je nejpočetnější členská základna ze všech stran.

„Nejsme stranou, která by se vešla do výtahu,“ podotkl předseda strany Vojtěch Filip. Liberec bude v květnu hostit celostátní sjezd KSČM.