Místní prastaré márnici, která je součástí lidově barokního kostela, chce vdechnout původní tvář a zpřístupnit ji turistům.

„Márnice je již dlouhá léta nepoužívaná a je mi líto, jak chátrá. Chtěl bych jí dát trochu do kupy a zařadit mezi turistický produkt obce, jenž se snažíme stále rozšiřovat“ vysvětlil Martin Chaloupka, iniciátor projektu.

Jak vysvětlil, kolem márnice procházejí všichni turisté, kteří jdou zkratkou přes hřbitov kolem, takže proč z ní neudělat další turistický cíl?

„Do padesátých let v márnici viselo osm deskových obrazů tématicky nazvaných Tanec smrti, které jsou nyní uloženy v Severočeském muzeu v Liberci. S jeho ředitelem jsem se dohodl na zapůjčení s tím, že nechám vyrobit jejich věrné kopie, které do márnice znovu umístíme,“ pokračuje v líčení svých plánů Chaloupka.

Kromě jiného by chtěl otevřít současně zabedněné okno márnice, které by společně s dveřmi zamřížoval tak, aby kolemjdoucí mohli do márnice nahlédnout. „Chci márnici vdechnout pradávnou podobu, takže tomu uzpůsobíme i interiér, kam umístíme máry, svíčky a podobně,“ doplnil budovatel kryštofoúdolských zajímavostí Martin Chaloupka.

Bez nebožtíka

Kromě toho pak Martin Chaloupka doplnil, že se bude snažit vybavit interiér tak, aby nevypadal tak chmurně. I z toho důvodu tam nebude k vidění ani fiktivní nebožtík. Jak Chaloupka poznamenal, rozhodně nechce být morbidní. Mimo jiné pak chce do oprav vložit své vlastní peníze.

Nápadem zpřístupnit márnici turistům je nadšený i starosta obce Kryštofovo Údolí, Pravoslav Svačinka. „Bohužel nemůžeme do oprav márnice investovat finanční prostředky, protože nepatří nám ale církvi. Nicméně se rozhodně budeme snažit Martinu Chaloupkovi při realizaci jeho projektu pomoct, jak budeme moct,“ uvedl Pravoslav Svačinka s tím, že jej rovněž vnímá jako další možnou turistickou atrakci.

„Když už k nám lidé nejen z blízkého, ale i z dalekého okolí jezdí, ať se mají na co opravdu koukat,“ doplnil s úsměvem starosta obce. Opravenou márnici, která momentálně jen chátrá a trápí ji vysoká vlhkost, čemuž by měly mimo jiné otevřené dveře pomoci, budou moci lidé obdivovat podle plánů již příští letní sezonu.

Kryštofovo Údolí je mimo jiné již sedm let vyhlášené Vesnickou památkovou zónou. Podle plánů starosty obce by se do budoucna měla zlepšit i situace na trhu služeb poskytovaných turistům.

Sázky, kdo koukne na mrtvého

Kryštofovo Údolí - Sázky mezi mladými chlapci z obce, kdo z nich dokáže nebojácně proběhnout kolem otevřených dveří barokní márnice v momentě, kdy v ní již několik dní leží mrtvola.

I to bylo kdysi součástí běžného života malebné podještědské obce Kryštofovo Údolí. „Márnice k němu neodmyslitelně patří. K takovým sázkám skutečně docházelo. Mimo jiné pak například i k takovým, kdo proběhne hřbitovem a podobně,“ vysvětlil Martin Chaloupka, který chce márnici znovu přiblížit lidem, a proto se chce na vlastní náklady pustit do její rekonstrukce. Chce, aby i dnešní mladá generace měla odkud čerpat reálné informace včetně názorných ukázek, jak to kdysi v obcích fungovalo.