„Součástí výstavy jsou čtyři velkoplošné obecní betlémy, které mají za sebou odborné očištěné. Dále se mohou návštěvníci těšit na více než čtyři desítky dalších betlémů, a to od historických z 19. století až po současné a moderní z 21.století,“ řekla Deníku starostka Kryštofova Údolí Jana Blažková. Stálá výstava navíc zachycuje průřez různými materiály, ze kterých jsou betlémy vyrobené. „Máme papírové, skleněné, kované i perličkové. Ta paleta je opravdu velmi široká a pestrá,“ dodala.

Znovuotevření turistického lákadla doprovázela vernisáž výstavy řezbáře a grafika Václava Plechatého. Muzejní prostory jsou totiž aktuálně rozdělené na dvě části. V jedné sídlí trvalá výstava betlémů a druhá část plní funkci tzv. živého prostoru, kde se budou konat krátkodobé výstavy či besedy. „Do příprav jsme dali hodně energie a dělali to s láskou. Neskonalé díky patří novému provozovateli, který má s muzeum řadu plánů,“ podotkla Blažková s tím, že historie betlémářství je neodmyslitelně spjata právě s Kryštofovým Údolím.

Podle starostky patří adventní čas jednoznačně k období, kdy obec navštěvuje nejvíce lidí. V posledních letech sice návštěvnost upadala, ale věří, že se ty časy zase vrátí a návštěvníci si do obce najdou cestu. Proto si připravili bohatý program. Údolský advent odstartoval slavnostním nasvícením Jírova betlému a první prosincový víkend se uskutečnil malý vánoční jarmark v centru obce. V Muzeu betlémů budou 5. prosince probíhat mikulášské dílničky. V sobotu 16. prosince se uskuteční adventní koncert v kostele svatého Kryštofa, vystoupí barytonista Andrij Shkurhan. Na Štědrý den je v plánu Vánoční mše svatá s hudebním doprovodem rodiny Tužových. Na varhany bude hrát Martin Grobár. Výtěžek z koncertů bude věnován na sochu svatého Kryštofa. „Kulturní život je naprostý základ. Lidé se potřebují setkávat, povídat si a zažívat společná dobrodružství,“ dodala Jana Blažková.