Liberec/ Dopravní nehody smenšími následky. To je pozitivní důsledek vybudování čtrnácti kruhových objezdů na Liberecku.

Objezdy snižují následky nehod

„Příjezd ke kruhovému objezdu donutí řidiče, aby zvolnil tempo jízdy. Díky tomu pak je rychlost vozů taková, že když dojde kdopravní nehodě, následky jsou minimální. Nehody jsou bez zranění a výše škod se většinou pohybují vřádu několika tisíců korun. Zvelké části to odnesou jen blatníky aut,“ podotkl Vlastimil Malý, komunikační inženýr Dopravního inspektorátu vLiberci.

Vsoučasné době je na Liberecku celkem čtrnáct křižovatek řešených kruhovým objezdem.

Další jednu by chtěl dopravní inspektorát ve spolupráci směstem vybudovat, jedna znich se naopak buderušit.

Přibude další objezd

„Kruhovým objezdem bychom chtěli vyřešit křižovatku na Letné ulici, uvýjezdu od supermarketu Lidl a od Obi. Dochází tam často kdopravním nehodám, a je potřeba stím něco udělat. Chtěli bychom využít přestavby mostu, která je vtom místě plánovaná a kruhový objezd tam postavit. Už jsme na něj měli dokonce ivydané stavební povolení, to je však již vsoučasné době propadlé, budeme proto žádat onové,“ vysvětlil VlastimilMalý.

Stejně řešená měla být původně ikřižovatka položená opár mětrů výše, vmístech, kde je vsoučasnosti doprava řízena semafory, uvýjezdu ze supermarketu Kaufland vPolníulici.

„Kruhový objezd by tam byl jistě lepším řešením, ale bohužel jsme měli problém spozemky, proto je tam světelná křižovatka,“ sdělil VlastimilMalý.

Splánovanou výstavbou obchodního centra ve středu Liberce, Na Perštýně, bude jeden zkruhových objezdů nahrazen křižovatkou se semafory.

„Až bude Na Perštýne postaveno nákupní centrum, kruhový objezd by již kapacitně nestačil, proto zde vystavíme další světelnou křižovatku. Vtomto případě je to nezbytné, především zdůvodu plynulosti provozu,“ uzavřel komunikační inženýr inspektorátu VlastimilMalý.

Jako prozatím poslední zobjezdů byl na Liberecku postaven kruhový objezd vHrádku nad Nisou na hlavní komunikaci, která vede obchvat obce khraničnímu přechodu sPolskem.