Letošní Slavnosti sýra však výrazně oživila zajímavá speciální disciplína, takzvané štrůdlování. Každý, kdo na náměstí přinesl domácí štrůdl s libovolnou náplní, se zapojil do sestavování nejdelšího štrůdlu na Frýdlantsku. Ten nakonec měřil přesně osm metrů a dvaadvacet centimetrů. „Takovou hodnotu jsme naměřili po spojení všech zhruba dvanácti štrůdlů, které nám lidé donesli,“ uvedly dvě mladé slečny, které dostaly tento důležitý úkol na starost.

Návštěvníci slavností si mohli zatipovat, jakou délku obří pamlsek nakonec bude mít. Vítězem tipovací soutěže se stal pan Krejčí z Českého Dubu. „Tipoval jsem o jen o dva centimetry méně,“ pochlubil se šťastný vítěz, povoláním automechanik. Více než osmimetrový štrůdl si pak přítomní rozebrali během několika minut.

Novinkou letošních Slavností sýra byl také historický autobus, kterým bylo možné přijet do Frýdlantu už ráno z Liberce. Pro návštěvníky akce byl připraven další zajímavý program. V rámci cesty z Liberce na frýdlantské náměstí si mohli například prohlédnout sklárnu Spiderglass v Heřmanicích nebo se mohli projít po nové naučné stezce, která vede okolím Jindřichovic pod Smrkem.

Na své si přišly samozřejmě také děti. Na frýdlantském náměstí pro ně byla připravena řada zajímavých činností a dílen, ve kterých si mohly vyzkoušet své dovednosti.