„Určitě zvířeti neprospějí tím, když ho budou krmit cukrovím a podobně. Vznikají z toho záněty slinivky, problémy se střevy. Je to zbytečné a následná léčba může být i pořádně drahá," říká liberecká veterinářka Karolina Svobodová.

Zažívadla psa jsou daleko citlivější než zažívadla člověka. „Naše vánoční dieta nesvědčí ani nám lidem a našim pejskům o to víc," dodala Svobodová.

S přejídáním psů je navíc spojená i obezita. „Obezita dnes postihuje 25-50 procent psů a koček. Mnozí chovatelé si však neuvědomují, že nejde pouze o kosmetický problém, ale o opravdové onemocnění ohrožující zvíře," uvádí veterinářka Lucia Repová. „Rozhodně by ale chovatelé měli změny stravovacích návyků konzultovat s veterinářem. Nemusí se vyplatit nasadit psovi dietu podle vlastního uvážení," upozorňuje Repová.

„Existuje studie, že čeští majitelé psů vnímají obézního psa jako normálního a psa štíhlého, v dobré kondici vnímají jako hubeného. Máme už pokřivený pohled," doplnila liberecká veterinářka Svobodová.

Myší střeva

Dalším nebezpečím, které na domácí mazlíčky o svátcích číhá, je ochutnávání ze stromečku.

„Čokolády ve staniolu nebo ozdoby zvířata lákají. Kočky mají v oblibě ozdobné lamely, které jim připomínají myší střeva. My je pak z koček často vyndáváme. Rovněž jsme museli operovat psa, který spolkl ozdobu ve tvaru stromečku. Takže pozor na to," vzkazuje na závěr veterinářka Karolina Svobodová.