Krize totiž ohrožuje kolem tří set dopravních staveb po celé republice. Pokud se situace nezlepší, hrozí jejich zastavení. Podle šéfa libereckého Ředitelství silnic a dálnic Josefa Jeníčka však příprava žádné ze staveb zatím zastavena nebyla.

„Čekáme, na čem se dohodne ministr dopravy s ministrem financí. Až poté dojde k rozhodnutí, zda některé stavby budou muset být odloženy. Zatím tedy nic konkrétního nevíme,“ řekl Deníku Jeníček.

V médiích už se však spekuluje o tom, že nedostatek peněz má v rámci Libereckého kraje odnést právě chystané dokončení silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Ta teď končí kruhovým objezdem v Kunraticích. Stavba zbývajících zhruba čtyř kilometrů do Jablonce měla začít buď letos na podzim, nebo nejpozději na jaře příštího roku. Nejisté finanční zajištění však situaci komplikuje. Stavba by si měla vyžádat ještě přes půl miliardy korun.

Finanční problémy mohou v příštích letech ohrozit také stavbu plánovaných obchvatů v Novém Boru či v Kravařích, nebo okružní křižovatky ve Cvikově.

Stavby z evropských peněz normálně pokračují

Neblahé důsledky ekonomické krize by naopak neměly zasáhnout do staveb, které jsou financovány z peněz evropských fondů. Bez problémů by tedy měla probíhat například v minulém týdnu slavnostně zahájená stavba nového silničního spojení mezi Bílým Kostelem a Hrádkem nad Nisou, která má usnadnit dopravu k hranicím s Polskem. Ohrožena není ani výstavba silnice ze Stráže nad Nisou na Frýdlant.

Peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury využívá především Ředitelství silnic a dálnic. I přesto má s nedostatkem financí, byť jen okrajově, starosti také Liberecký kraj. „Na nás to má jen ten dopad, že jsme nedostali dostatek prostředků na předfinancování akcí na našich silnicích druhých a třetích tříd z Regionálního operačního programu. Museli jsme na to vzít peníze, které jsme měli určené na koupi Ještědu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp.

I tak je ale vedení kraje situací znepokojeno. „Samozřejmě máme zájem na tom, aby se všechny plánované stavby úspěšně zrealizovaly,“ dodal Sepp.