Demontáž historických hodin a ciferníků se uskutečnila ve čtvrtek 23. května a následně putovaly do dílny v Lysé nad Labem. „Pod věžní stroj se vyrobí elektrický nátah, aby se nemusely hodiny denně natahovat ručně. Zároveň je čeká čištění, nové nátěry, převložkování ložisek a další úpravy,“ řekla Deníku Mariana Nesnídalová, která už léta řídí rodinnou společnost s téměř dvousetletou historií.

„Zpět se vrátí nejpozději do konce tohoto roku. Předpokládám, že renovace včetně zkušebního provozu zaberou přibližně dva měsíce,“ upřesnila s tím, že kromě výroby nových hodin i hodinek se věnují právě i opravám „hainzovek“ a jejich servisu, mimo jiné se starají také o pražský orloj.

Poznáte podle fotek obec na Liberecku?
KVÍZ pro cestovatele: Poznáte města a obce na Liberecku na fotografiích?

Opravu za necelých 200 tisíc korun financuje obec Křižany, dále farnost Křižany, které se podařilo získat dotaci od Libereckého kraje, a drobní dárci. „Hodiny jsou signálem života nejen člověka, ale i kostela. Jejich renovace odstartuje pilotní projekt začátku nových časů křižanského kostela,“ zdůraznil Michal Olekšák z Farnošti Křižany.

Kostel má za sebou návštěvu projektanta a odborníka a započala komplexní příprava na obnovení této církevní stavby. Plánuje se obnova střešní krytiny, vnitřních omítek a sanace. „Chceme kostel propojit se současným uměním. Počítáme také s trvalou instalací křižanského betléma,“ přiblížil plány Olekšák s tím, že kostel v minulosti představoval středobod obecního života. „Rádi bychom ho alespoň částečně otevřeli veřejnosti,“ doplnil.

Znovu zprovoznění vítá i samotná obec. „Byli jsme zvyklí, že hodiny ukazovaly čas. Jsme rádi, že opět ožijí, patří k naší obci,“ dodal starosta Křižan Václav Honsejk.

Mohlo by vás zajímat: Jak se žije vozíčkářům v Liberci? Bariéry se daří překonávat, vzniká i audit

Zdroj: Jiří Louda