„Po vichřici, která nám znemožnila pořádat Křišťálový trh v rámci Crystal Valley Weeku, jsme se rozhodli vynahradit možnost ukázek a prodeje sklářských a bižuterních výrobků v Liberci právě v knihovně. Pro mnohé je to možná překvapivé využití tohoto prostoru, ale myslím, že o to příjemnější to překvapení bude,“ podotkla náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Kromě sklářských dílen mají na trhu zastoupení designové stánky a stánky s občerstvením. „Pro děti jsou připraveny dílničky, divadlo, anebo filmové pásmo se sklářskými pohádkami,” ředitel sekce Křišťálové údolí David Pastva.

Součástí je i bohatý doprovodný program jako dýdžejové, artistické vystoupení, animované pohádky a divadelní představení. Na závěr akce se plánuje příchod obří loutky Skláře.

Páteční podvečer nabídl moderovanou besedu s významnými skláři z místního regionu. Například s Petrem Novotným, který má své sklářské studio a muzeum uměleckého skla v Novém Boru, s Karlem Sobotkou z Těpeř na Jablonecku, jediným foukačem skleněných figurek v České republice, Ladislavem Ševčíkem, jehož broušené sklo znají i na japonském císařském dvoře a také se skláři, kteří po roce 1989 obnovili rodinnou sklářskou tradici v Železném Brodě a jejich firma Halama letos oslavila 90. narozeniny.

„Původní trh nebylo možné uskutečnit v důsledku škody, kterou způsobila bouře, ale o to víc se těšíme nyní, kdy se trhy rozprostřou v krásných prostorách knihovny a s programem rozšířeným o besedu,” dodal Pastva.