Český křišťál se v severních Čechách zrodil před více než 300 lety. Později z něj skláři vytvořili první broušený kámen na světě, majestátní svítidlo i šperk. Do doby prvních sklářů sahají také kořeny skupiny Preciosa. Její portfolio tvoří mimo jiné i křišťálové komponenty, světelné instalace, šperky, skleněné zátky, perle a perličky.

„Spolupráce s iQLandií v sobě obsahuje vše, co vnímáme jako klíčové elementy naší práce, kombinování tradičních metod sklářů, originálního designu s moderními materiály a technologiemi, které formují současnost a budoucnost sklářského průmyslu. Z výsledku naší synergie máme radost a věříme, že ji ocení i návštěvníci science centra,“ říká generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.

Křišťálovou stezku si pochvaluje i sama iQLandia. „Ukazujeme principy fyzikálních jevů, popularizujeme vědu a technické obory. A sklářství, sklářská výroba, pokrok sklářských technologií a jedinečné produkty našly díky podpoře skupiny Preciosa v iQLandii konečně své místo. Díky partnerství vznikla jedinečná Křišťálová stezka,“ říká ředitel libereckého science centra Pavel Coufal.

Křišťálová stezka detailně vypráví příběh českého skla. Návštěvníci se mohou na sedmi místech dozvědět, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí nebo jakou roli při jeho vzniku hrají přírodní živly, jako jsou země, oheň, voda a vzduch. Zájemce o fyzikální vlastnosti skla nadchne optický kabinet, v němž si mohou vyzkoušet optické přístroje. Jinde čeká na návštěvníky například test barvocitu. Na své si přijdou i ti, kteří touží se informovat o využití skla v medicíně a ve stavebnictví.

Vyvrcholením celé nové expozice je interaktivní světelná instalace společnosti Preciosa Lighting, s názvem Molekuly. Ta představuje spojení vyspělé technologie výroby skla a uměleckého ztvárnění v podobě křišťálového designového objektu. Instalace se skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metru a váží 220 kilogramů.

Barvy ručně foukaných komponent odkazují na Křišťálové údolí, modrá symbolizuje vodu, jantarově žlutá sklářský písek a zelená lesy. Bílé koule zobrazují základní stavební kámen s poselstvím o důležité roli vědy a inovací.

Při splnění všech úkolů během prohlídky Křišťálové stezky získají návštěvníci expozice heslo, jehož zadáním aktivují spektakulární světelnou show.

O společnosti Preciosa

Preciosa Lighting, severočeská společnost s posláním rozvíjet cenné dědictví zpracování českého křišťálu prostřednictvím designových svítidel. Úspěch společnosti i celá její aktivita je založena na téměř třísetleté tradici a jedinečnosti křehkého umění sklářských mistrů v Křišťálovém údolí. V Preciose si cení tohoto odkazu minulosti a navazují na něj tvorbou inovativního osvětlení prověřeného časem.